Acil servis hemşirelerinde iş motivasyon düzeylerinin COVID-19 pandemi öncesi ve pandemi sürecinde karşılaştırılması
A comparison of work motivation levels in emergency service nurses before and during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 733737
  2. Yazar: GAMZE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN TOKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı acil serviste çalışan hemşirelerin COVID-19 pandemi sürecinden etkilenme durumları, bu süreçte motivasyon düzeylerinin değişip değişmediğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma prospektif tanımlayıcı tipte olup, İzmir'de iki 3.basamak hastanenin acil servisinde çalışan hemşirelerden dahil edilme kriterlerine uyan 101 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşire İş Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testleri yapılmıştır. Çalışmanın yürütülmesi için etik kurul onayı ve ilgili hastanelerden kurum izni, Sağlık Bakanlığından COVID-19 çalışma izni alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate whether nurses working in the emergency department were affected by the COVID-19 pandemic process and whether their motivation levels changed during this process. Materials and Methods: The research, prospective and descriptive type, was carried out with 101 nurses working in the emergency departments of two tertiary hospitals in Izmir, who met the inclusion criteria. In the research, an Introductory Information Form and a Nurse Job Motivation Scale were used as data collection tools. The SPSS 2.0 was used to analyze the study data. Descriptive statistics, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were performed. Approval of the ethics committee and permission of the institution from the relevant hospitals and COVID-19 work permit from the Ministry of Health were obtained for the conduct of the study.