İstanbul ili Anadolu yakasında tıp merkezlerinde çalışan hemşirelerin motivasyon düzeylerinin incelenmesi
A study on motıvatıon levels of nurses workıng for medical centers located ın the Asian side of Istanbul
- Tez No: 297309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, Tıp Merkezlerinde çalışan hemşirelerin motivasyon düzeylerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Evren ve örneklemini İstanbul ili Anadolu Yakasındaki tüm Tıp Merkezlerinde çalışan 85 hemşire oluşturdu. Veri toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan, 20 soruluk bilgi formu ve Motivasyon Kaynakları Envanteri kullanıldı.NCSS ile değerlendirilen verilerin analizinde Pearson Korelasyon analizi, Student t testi, Oneway Anova testi, Sepearman's Korelasyon analizi, Post-Hoc Tukey HSD testi, Kruskal Wallis analizi kullanıldı.Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 29,29±7,38 yıl; evli%63,5'i; Sağlık meslek lisesi mezunu %56,5'i; acil servis çalışanı %31,8'i ve sürekli gündüz %84,7'si çalışan hemşireler olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
A STUDY ON MOTIVATION LEVELS OF NURSES WORKING FOR MEDICAL CENTERS LOCATED IN THE ASIAN SIDE OF ISTANBULThis study was conducted to determine the motivation levels of nurses working for medical centers. The subject group was formed by 85 nurses selected from all the medical centers located in the Asian side of Istanbul. Data were collected using a 20-item questionnaire form designed by the researcher and the Motivation Sources Inventory. The data were assessed using NCSS and were analyzed performing Pearson correlation analysis, Student t test, Oneway Anova test, Sepearman?s correlation analysis, Post-Hoc Tukey HSD test, and Kruskal Wallis analysis.Average age of the subject group nurses was 29.29±7.38 years; 63.5% of them was married; 56.5% of them was graduate of a vocational nursing school; 31.8% of them was emergency service nurses; and 84.7% of them was day shift nurses.