Üniversite öğrencilerinin öğretme-öğrenme sürecine katılım durumları
Involvement of university students in the teaching-learning process
  1. Tez No: 73375
  2. Yazar: BAHADIR ERİŞTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN ÖĞRETME-ÖĞRENME SÜRECİNE KATILIM DURUMLARI Bahadır ERİŞTİ Eğitim Bilimleri (Eğitim Programlan ve Öğretim) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 1998 Danışman: Prof.Dr. Bekir ÖZER Üniversitelerin en önemli görevlerinden birisi, gerçekleştirecekleri eğitim etkinlikleriyle ülkenin gereksinme duyduğu nitelikli insangücünü yetiştirmektir. Yetiştirilen insangücünün niteliği ise kuşkusuz bu kurumlardaki eğitimin niteliğine bağlıdır. Öğrencilerin öğretme-öğrenme sürecine katılımları bu niteliği oluşturan önemli öğelerin başında gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin öğretme-öğrenme sürecine katılım düzey ve biçimleri ile katılımlarını etkileyen etmenlerin belirlenmesidir. Araştırma, 1997-1998 öğretim yılında Anadolu Üniversitesi 'ne bağlı yedi fakülte ile iki yüksekokulun 16 farklı programında öğrenim gören eş olasılıkla seçilmiş 431 üniversite öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tarama türü bir desenin kullanıldığı araştırmada veriler, bu araştırma için geliştirilmiş olan, Üniversite Öğrencilerinin Öğretme-öğrenme Sürecine Katılım Durumlarını Belirleme Anketinin üniversite öğrencilerine araştırma için seçilen derslerde uygulanması ile toplanmıştır.Araştırmanın amacına dönük sorulan yanıtlamak üzere, toplanan verilerin çözümlenmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smirnov tek örneklem testi, bağımsız gruplar“t”testi ve tek yönlü varyans çözümlemesinden yararlanılmıştır. İstatistiksel çözümlemelerinde“SPSS 7.0 for Windows”paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonunda, üniversite öğrencilerinin öğretme-öğrenme sürecine katılımlarının genelde etkili bir düzeyde olmadığı; öğrencilerin, örtülü katılım davranışlarını açık katılım davranışlarından daha çok gösterdikleri; ayrıca, katılım düzeyi düşük olan öğrencilerin düşük düzeyde katılım göstermelerinde en çok öğretim hizmetinin öğeleri ile ilgili etmenlerin, katılım düzeyi yüksek olan öğrencilerin yüksek düzeyde katılım göstermelerinde de en çok öğretme-öğrenme ortamının öğeleri ile ilgili etmenlerin etkili olduğu saptanmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the basic aims of universities is to train qualified workforce needed for the country by realizing the relevant educational activities. The proficiency of the workforce is, of course, related to the quality of the education itself. The involvement of the students in the teaching-learning process is one of basis factors forming the qualification of higher education. The aim of the study is to identify the involvement level, style and the factors affecting the involvement of university students in the teaching-learning process. The subject of the study consist of altogether 431 students enrolled at seven faculties and two colleges, 16 different programmes of Anadolu University in the academic year of 1997-1998. The selection has been done randomly, without any criteria. The data collection procedure involves a survey designed to elicit the needed information, which was gathered by administering 'The Identification of Universities Students' Involvement in the Teaching-Learning Process“ in the pre-determined courses of the students. The analytical procedure has been done by calculating the arithmetical average, standard daviation, Kolmogorov-Smirnov sample distribution, T-test in two group correlations, and one-way ANOVA in groups more than two. For the statistical analysis of the data, ”SPSS 7.0 for Windows" has been used. The major findings of the study suggest that the involvement of university students in the teaching-learning process is usually not at an effective level; students IVexhibit covert involvement behaviours rather then overt ones. In addition, students with low involvement behaviours relate this to the teaching factors; whereas students with high involvement relate their behaviour mostly to the elements within the teaching-learning environment.