Otel işletmelerinde personelin sosyo-psikolojik sorunları ve bir uygulama
The Social-psychological problems of the personnel in the hotel establishments and an application
  1. Tez No: 73376
  2. Yazar: ŞENER GEZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ OTEL İŞLETMELERİNDE PERSONELİN SOSYO-PSİKOLOJİK SORUNLARI VE BİR UYGULAMA Şener GEZMEN Turizm ve Otel işletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Aralık-1998 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Çiğdem KIREL Otel işletmeleri, içinde bulundukları rekabet ortamında teknolojinin olanaklarından yararlanarak; fiziki yapılarıyla, iç dekorasyonlarıyla, kullandıkları malzemelerle insanlara her türlü konforu sağlamaya çaba gösterirken, insanlara hizmeti sunacak olan personele de gereken önemi vermelidirler. Çünkü; otel işletmelerinin kaynaklan arasında canlı olan, ruh ve psikolojiye sahip tek kaynak insandır. İnsan faktörü çabuk etkilenen iç dünyasıyla, otel işletmelerinin başarısında ve başarısızlığında çok önemli bir rol oynar. Otel yönetimleri, işletmelerine gelen konukların mutlu olmalarını ve bunun sonucunda da kârlarını artırıp, başarılı olmak istiyorlarsa, konukların mutluluğunu sağlayacak olan personelin de mutluluğunu sağlamalıdırlar. Personelin mutluluğu, her türlü sosyal ve psikolojik gereksinimlerinin karşılanmasıyla mümkün olabilir. Bu çalışma, otel işletmeleri için önemli bir faktör olan personelin sosyo- psikolojik sorunlarını ortaya koyarak bu sorunlara yol açan nedenleri saptamak ve yöneticilere çözüm önerileri getirmek amacıyla haşlanmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde, önce otel işletmelerini tanıtıcı bilgiler verilmiş, tarihsel gelişim içinde günümüze gelinceye değin geçirdiği aşamalar ele alınmış, daha sonra da genel özellikleri, sınıflandırılması, yönetimi ve organizasyon yapılan hakkında genel açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde, otel işletmelerinde önemli bir faktör olan personelin planlaması, bulunması ve seçimi gibi konular, personel seçim süreci çerçevesinde değerlendirilmiş; işe alıştırma (oryantasyon) ve eğitimin önemine değinilmiştir. Ayrıca, daha önce yapılan araştırmalardan yararlanılarak, personelin genel biyografik özelliklerinin işletmeleri ne yönde etkileyebileceği konusuna açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise personelin sosyolojik ve psikolojik sorunları ayrı başlıklar altında toplanmış ve yöneticilere çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, örgüt kültürü, örgüt içi ilişkiler, işletme içi politikalar iletişim biçimi, liderlik, ücret biçimi, eğitim biçimi, kariyer gelişimi, ve çalışma koşullan sosyolojik sorunlar olarak; psikolojik sorunlar ise, endişe, yabancılaşma, psikolojik yorgunluk, moral eksikliği, rol çatışmaları ve rol belirsizliği, iş tatminsizliği, motivasyon eksikliği ve stres olarak belirlenmiştir. Son olarak, yukarıdaki teorik çalışma, İstanbul bölgesinde üç otelde anket tekniği ile personele yönelik olarak uygulanmış ve veriler değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While the Hospitality Industry Establishments try to provide luxurious works to their customers by their physical construction, interior decoration and the materials they use, at the same time, they also must insist on the quality of their employee who are the persons perform the above services in the competitive environment. Because, in the resources of Hospitality Industry Establishments the human factor is the only living material who has the spirit and the psychology. The human factor, by its very sensitive psychological interior world, in the success and unsuccess in the hotel business, take a place as a very important effect. If the Hotel Managements are voluntary making happy their customers and consequently to get more profits and to be successful, they also must take an attention for the happiness of their employee who perform the above activities. The happiness of the employee is possible by providing all their social and psychological needs. This work has been done by the aim to find the social-psychological problems of their employee and to final the reasons and as a result to give solution possibilities to the administirators. In the first part of our work, the general information was given about the Hospitality Industry Establishments and the historical development steps were taken into the consideration, afterwards the general specialities, classification, administration and the organizational structure information were given.In the second part, the work-force planning, personnel finding, and the selection of employee were scrutinised as an important factor in the Hospitality Industry Establishments, and their evaluations were done and paid an attention to their orientation and education. Besides, according to the previous works it was tried to get an explanation to the personnel's biographical specialities, which effects the Hotel business activities. In the third part, also the sociological and psychological problems gathered on the seperate headings and the solutions findings were tried to the above phenomenon. After all, in the light of the aforementioned pharagraphs the final works about business culture, internal relation in business, business policies, the style of communication leadership, salary, the style of the education, task development and working conditions were taken into consideration as a sociological problems; at the other hand anxiety, to have irrevelant feeling, psychological tiredness, less moral, unfit working positions and unidentified job positions, work unhappiness, less motivation and the stress were taken into the consideration as a psychological phenomenon. Finally, the above theoretical study has been applied to the employee in three hotels at Istanbul vicinity by the technic of public research votes, and the results have been evaluated to arrive a conclusion.