Aşırı aktif mesane sendromlu olgularda idrardaki süksinat düzeyinin klinik bulgular ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of urinary succinate level and clinical findings in patients with overactive bladder syndrome
  1. Tez No: 733767
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT SEVAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Aşırı aktif mesane (AAM) sendromu olgularında, idrardaki süksinat düzeyi ile klinik bulgular arasındaki ilişki ve korelasyonun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede idrardaki süksinat düzeyinin aşırı aktif mesane sendromunun tanı, takip ve prognozunda klinik bir marker olarak kullanılabilirliği araştırılacaktır. Ayrıca AAM sendromunun semptomlarının şiddeti ile üriner süksinat düzeyinin ilişkisi incelenecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılan gönüllüler Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji Polikliniği'ne herhangi bir jinekolojik şikâyet sebebiyle başvuran hastalar arasından seçilmiştir. Gönüllüler alt üriner sistem semptomlarına göre iki grupta değerlendirildi. Birinci grup jinekoloji polikliniğine başvurmuş ve yapılan AAM-V8 anketi ile AAM sendromu tanısı konulan hastalardan, ikinci grup ise jinekoloji polikliniğine başvurmuş ancak anket sonucuna göre AAM sendromu tanısı konulamayan hastalardan oluşmuştur. Çalışmaya 18 yaş üzerinde olan tüm kadınlar dahil edilmiştir. Halihazırda gebeliği olan, evre 2 ve üzeri pelvik organ prolapsusu olan, işeme sonrası artık idrar volümü ≥100ml olan, üriner sistem enfeksiyonu tespit edilen, ürolitiazis nedeni ile takip veya tedavi altında olan, pelvik radyoterapi öyküsü olan, herhangi bir nörolojik hastalığı, diyabet, malignite öyküsü, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, insülin direnci, hiprelipidemi, veya metabolik hastalığı olan ve son 3 ay içerisinde antikolinerjik tedavi alan katılımcılar çalışma dışında tutulmuştur. Çalışmaya dahil edilen gönüllülerin tümü çalışmaya katılımları ile ilgili bilgilendirilmiş ve gönüllü onam formları doldurulmuştur. Tüm hastaların temel demografik özellikleri kaydedilmiştir. Hastalara rutin ürojinekolojik muayeneleri ve testleri yapılmıştır. Bu kapsamda ayrıntılı anemnezleri alınmış ve üç günlük idrar (mesane) günlükleri ve POP-Q muayeneleri değerlendirilmiştir. Urinary Distress Inventory (UDI-6), Incontinence Impact Questionnaire (IIQ-7), Overactive Bladder Questionnaire (AAM-V8), Sandvik Severity Index (SSI) ölçekleri hastalar tarafından doldurulmuş ve kaydedilmiştir(1-3). Çalışmada uygulanan anket ve klinik testler üriner inkontinans için uluslararası ürojinekoloji derneğinin (IUGA) araştırmalarda ve klinik pratikte uygulanmak üzere yayımladığı kılavuza uygun şekilde standardize edilerek yapılmıştır(4). Çalışmaya katılan tüm gönüllülerden üriner sistem enfeksiyonu tespiti ve süksinat düzeyi belirlemek üzere iki ayrı steril kaba, orta akım idrar örneği vermeleri istenilmiştir. Hastaların günün herhangi bir saatinde, mesanede 3-4 saat beklemiş olan idrar örneklerini spontan miksiyon yöntemiyle ve bol sıvı alımından sakınılarak toplaması istenilmiştir. Toplananan idrar örnekleri Gaz Kromatografi-Kütle Spektrometri yöntemi kullanılarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship and correlation between urinary succinate level and clinical findings in cases of overactive bladder (OAB) syndrome. In this way, it will be investigated whether the level of succinate in the urine can be used as a clinical marker in the diagnosis, follow-up and prognosis of overactive bladder syndrome. In addition, the relationship between the severity of the symptoms of OAB syndrome and the urinary succinate level will be examined. Materials and methods: Volunteers participating in the study were selected among patients who applied to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Gynecology Polyclinic. Volunteers were divided into two groups. The first group consisted of patients who applied to the gynecology outpatient clinic and were diagnosed with OAB syndrome by the OAB-V8 questionnaire, while the second group consisted of patients who applied to the gynecology outpatient clinic but could not be diagnosed with OAB syndrome according to the results of the questionnaire. All women over the age of 18 were included in the study. Participants who have current pregnancy, stage 2 and above pelvic organ prolapse, post-void residual urine volume ≥100 ml, urinary system infection, urolithiasis (or under follow-up or treatment for), history of pelvic radiotherapy, any neurological disease, diabetes, malignancy and participants with a history of liver failure, renal failure, insulin resistance, hyperlipidemia, or metabolic disease and who received anticholinergic therapy in the last 3 months were excluded from the study. All of the volunteers included in the study were informed about their participation in the study and informed consent forms were filled. The basic demographic characteristics of all patients (age, gravida, parity, body mass index, menopausal status, smoking, tea and coffee consumption, medical diseases and previous surgeries) were recorded. Routine urogynecological examinations and tests were performed on the patients. In this context, detailed anamnesis was taken and three-day urine (bladder) diaries and POP-Q examinations were evaluated. Urinary Distress Inventory (UDI-6), Incontinence Impact Questionnaire (IIQ-7), Overactive Bladder Questionnaire (AAM-V8), Sandvik Severity Index (SSI) scales were filled in and recorded by the patients (1-3). The questionnaire and clinical tests applied in the study were standardized in accordance with the guideline published by the International Urogynecological Association (IUGA) for urinary incontinence in research and clinical practice (4). All volunteers participating in the study were asked to give midstream urine samples in two separate sterile containers in order to detect urinary tract infection and determine the succinate level. The patients were asked to collect urine samples that had been kept in the bladder for 3-4 hours at any time of the day by spontaneous micturition method and avoiding abundant fluid intake. Collected urine samples were studied using the Mass Spectrophotometer method.