Evlat edinen ailelerin evlat edinme süreçlerinin incelenmesi
Examination of adoption processes of adoptive families
  1. Tez No: 733768
  2. Yazar: PINAR İLKAY ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN KAYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Evlat edinme geleneksel yolların dışında kalan ömür boyu devam edecek bir aile kurma yöntemidir. Günümüzde toplumsal kabulün artmasıyla birlikte evlat edinme de yaygınlaşmaktadır. Biyolojik olarak çocuk sahibi olamayan veya olmayı tercih etmeyen fakat çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin öncelikli olarak korunma ihtiyacı olan çocuğun üstün faydası gözetilerek biyolojik yöntemlerin dışında çocuk sahibi olmak isteyen bireylerle buluşturulması ile evlat edinme sistemi oluşmuştur. Bu sistem karşılıklı fayda sağlamakta olup hem çocuk hem de ebeveyn olmak isteyen birey için önemli bir hizmettir. Bu doğrultuda araştırma, evlat edinen bireylerin süreçlerine ilişkin bilgi sahibi olma, süreç içerisinde ve sonrasında oluşan sorunları tespit edebilme, bu sorunların çözümü için neler yapıldığını belirlemek ve sorunları azaltmak, çözüm önerileri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışma 4 ana başlıktan oluşan 38 soruluk bir görüşme formu çerçevesinde yapılmıştır. Araştırma soruları yapılan literatür taraması sonucu belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi kartopu örnekleme olarak belirlenmiş olup kesitsel bir çalışma olarak 01 Ekim 2021 – 01 Nisan 2022 tarihleri arasında ulaşılan 140 birey ile görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde ilk olarak evlat edinen bireyleri evlat edinmeye yönlendiren sebeplerin neler olduğuna, evlat edinme süreci içerisinde yaşadıkları sorunlara ve ne tür ihtiyaçları olduğuna, tüm bu süreçte yaşadıkları ruhsal sorunların neler olduğuna ve tıbbi destek ihtiyaçları olma durumuna, evlat edinme süreci içerisindeki kolaylaştırıcı ve zorlaştırıcı unsurların neler olduğuna ve evlat edinmiş bir birey olarak evlat edinmek isteyen bireylere verilecek önerilerin neler olduğuna odaklanılacaktır. Çalışmada elde edilen bulgularda; eğitim durumu ile evlat edinme sürecinde ruh sağlığı sorunlarına ilişkin tedavi görme durumu, evlat edinmenin çocuğa açıklanması ve evlat edinme sonrasında profesyonel bir destek alma arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bunlara ek olarak bireylerin evlat edinmeye karar verme süreleri ve evlat edinme nedenleri arasında da anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Çalışma sonucunda araştırmacılara alandaki bilgi eksiliğinin giderilmesi adına daha fazla araştırma yapılması ve alanın derinlemesine incelenmesi, politika yapıcılara toplumsal kalıp yargıların değişmesi ve bireylerin rahatlıkla evlat edindiklerini söyleyebilmeleri adına kamu spotlarının hazırlanması, hizmet sunuculara evlat edinme süreci sadece aile ve sosyal hizmet uzmanı etrafında değil bireylerin ihtiyaçlarına yönelik başka meslek elemanları ile de yürütüldüğünden hizmet sunanların multi disipliner bir çalışma yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Adoption is a lifelong family building method that goes beyond traditional ways. Nowadays, with the increase in social acceptance, adoption is also becoming widespread. Biologically unable to have children, or would prefer not to be, but individuals who want to have children children in need of protection as a priority superior to the benefits by meeting with individuals who want to have children outside of biological methods by considering the adoption system is composed of. This system is mutually beneficial and is an important service for both the child and the individual who wants to become a parent. Research in this direction, the adoptive individuals have knowledge about the process to detect problems that occur during and after the process to be able to determine what was being done to solve these problems and to develop solutions in order to reduce the problems have been made This study, in which a quantitative research method was used, was conducted within the framework of a 38-question interview form consisting of 4 main topics. The research questions were determined as a result of the literature review. April October 01, 2021 – April 01, 2022, 140 individuals were interviewed as a cross-sectional study. Dec. The sample of the study was determined as a snowball sampling. First of interviews, the adoptive what's the reason that directs individuals to adopt, what are the problems and needs in the process of adoption in this process they experienced what their problems are all in need of spiritual support and medical status of being adopted and what are the elements in the adoption process facilitator and difficult as an individual of advice to be given to individuals who want to adopt it will focus on what's going on. The study findings with the state of education in status of treatment for mental health problems in the adoption process, adoption and adoption disclosure to the child after it was determined that there is a significant relationship between receiving professional support. In addition, individuals making the decision to adopt, there is a significant relationship between time and the reasons for their adoption. The study as a result of the absence of information to researchers in the field and the field research done on behalf of the elimination of more in-depth examination of social change on behalf of individuals and policymakers to say that the stereotypes that they are easily adopted for preparation of the public spotlight, adoption service providers to process around the needs of individuals and the social worker not only family members of any other profession for the service providers that are executed by a multi-disciplinary study, it is recommended to do.