Tekerlekli sandalye basketbolda fiziksel ve sportif performansın lig düzeyine göre incelenmesi
Physical and sportive performances of wheelchair basketball players according to league level
  1. Tez No: 733782
  2. Yazar: EMEK GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL MAKARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, tekerlekli sandalye basketbol (TSB) oyuncularında fiziksel özellik ve saha testi performanslarını, yarışma düzeyi ve fonksiyonel sınıflandırma (FS) puanına göre değerlendirmektir. Çalışmanın ikincil amacı; fiziksel özellikler ve FS puanı ile saha testi performansları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmaya yetmiş beş (70 erkek- 5 kadın) profesyonel TSB sporcusu katıldı. Katılımcılar yarışma düzeyine göre elit (Türkiye TSB Süper Lig ve 1 Lig) ve sub-elit (Türkiye TSB 2. ve 3. Lig) iki kategoriye ayrıldı. Katılımcılar ayrıca IWBF kurallarına göre Kategori A (1,0-2,5 puan arası) ve Kategori B (3,0-4,5 puan arası) olmak üzere iki fonksiyonel kategoriye ayrıldı. Katılımcılara farklı seanslarda olmak üzere antropometrik ölçümler, el kavrama kuvveti ve saha testleri uygulandı. Saha testleri olarak 20 metre sprint, topsuz slalom, toplu slalom, şut, turnike, pas isabeti ve mekik koşu testleri kullanıldı. İstatistiki analizlerde grup farklılıkları için Independent Sample t test; ilişkiler için Pearson's korelasyon analizler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the present study is to evaluate the physical characteristics and field test performances of wheelchair basketball (WB) players according to the competitive level and functional classification (FC) score. The secondary purpose of the study is to examine the relationship between physical characteristics and FC score and field test performances. Seventy-five (70 males- 5 females) professional WB athletes took part in this study. The athletes were divided into two competitive-level: Elite (Super and First League) - Sub-elite (Second and Third League) and two functional categories: Category A (classes from 1.0 to 2.5) - Category B (classes from 3.0 to 4.5). Players underwent anthropometric measurements, bilateral grip strength, and field tests in separate sessions. Field tests were assessed by 20-meter sprint, slalom without the ball, slalom with the ball, zone shot, lay up, passing accuracy, and shuttle run test. Independent Sample t-test was used to assess group differences, while Pearson's correlations were used for relationships in the data analysis.