Paralimpik sporcularda solunum fonksiyonu, solunum kas kuvveti, akciğer yaşı, denge ve yaşam kalitesinin araştırılması
Investigation of respiratory function, respiratory muscle strength, lung age, balance, and quality of life in paralympic athletes
- Tez No: 956547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Paralimpik sporcular, sahip oldukları fiziksel kısıtlamalara rağmen birçok branşta aktif olarak yer almakta ve hem bireysel gelişimlerini hem de sportif başarılarını sürdürmektedir. Bu sporcuların fiziksel ve fonksiyonel kapasitelerinin değerlendirilmesi, performans ve sağlık açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma, paralimpik sporcularda solunum fonksiyonu, solunum kas kuvveti, akciğer yaşı, denge ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca, engel türü ve cinsiyete göre bu parametrelerde anlamlı farklılıkların olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmaya atletizm, yüzme, okçuluk ve tekerlekli sandalye basketbol branşlarından 24 paralimpik sporcu dahil edilmiştir. Katılımcılar; serebral palsi, alt ekstremite amputasyonu, spinal kord yaralanmaları (C5-T6 ve T7 ve altı), hipotoni, poliomyelit, spina bifida, brakiyal pleksus hasarı ve boy kısalığı gibi çeşitli ortopedik ve nörolojik engel türlerine sahiptir. Solunum fonksiyonu zorlu vital kapasite (FVC), birinci saniyede zorlu ekspiratuar hacim (FEV₁), FEV₁/FVC oranı, zorlu ekspiratuar akım zirvesi (PEF) ve zorlu ekspiratuar akım (FEF%25–75) parametreleriyle; solunum kas kuvveti ise maksimum inspiratuar basınç (MIP) ve maksimum ekspiratuar basınç (MEP) ile değerlendirildi. Akciğer yaşı FEV₁ değerine göre hesaplandı, denge Modifiye Fonksiyonel Uzanma Testi ile ölçüldü, yaşam kalitesi ise Kısa Form (KF-36) anketi ile belirlendi. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. MIP ile PEFL (r = 0,418) ve PEF% (r = 0,447) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p< 0,05). MEP ile PEF% (r = 0,716), PEFL (r = 0,668), FVC% (r = 0,665), FEV₁% (r = 0,649) ve FEV₁/FVC% (r = –0,433) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır (p< 0,05). Akciğer yaşı ile FEV₁L (r = –0,485), FEV₁% (r = –0,869), FVCL (r = –0,506), FVC% (r = –0,788), PEFL (r = -0,412) ve PEF% (r = -0,492) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır (p< 0,05). Ayrıca, solunum kas kuvvetinin yaşam kalitesi sosyal işlevsellik (r = -0,476 ) ve fiziksel fonksiyon (r = 0,463) alt boyutuyla ilişkili olduğu gözlenmiştir (p< 0,05). Solunum kas kuvveti ile denge ölçümleri arasında ve yaşam kalitesi ölçeğinin diğer parametreleri arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
Paralympic athletes actively participate in many sports despite their physical limitations and continue to develop both individually and athletically. Assessing the physical and functional capacities of these athletes is important in terms of performance and health. This study aimed to examine the relationships between respiratory function, respiratory muscle strength, lung age, balance, and quality of life in Paralympic athletes. Additionally, it was evaluated whether there were significant differences in these parameters according to disability type and gender. The study included 24 Paralympic athletes from the disciplines of athletics, swimming, archery, and wheelchair basketball. Participants had various orthopedic and neurological disability types, including cerebral palsy, lower extremity amputation, spinal cord injuries (C5-T6 and T7 and below), hypotonia, poliomyelitis, spina bifida, brachial plexus injury, and short stature. Respiratory function was assessed using forced vital capacity (FVC), forced expiratory volume in one second (FEV₁), FEV₁/FVC ratio, peak expiratory flow (PEF), and forced expiratory flow (FEF25–75%) ; respiratory muscle strength was assessed using maximum inspiratory pressure (MIP) and maximum expiratory pressure (MEP). Lung age was calculated based on FEV₁ values, balance was measured using the Modified Functional Reach Test, and quality of life was determined using the Short Form (SF-36) questionnaire. The data were analyzed using SPSS software. A correlation was found between MIP and PEFL (r = 0.418) and PEF% (r = 0.447) (p < 0.05). Significant correlations were found between MEP and PEF% (r = 0.716), PEFL (r = 0.668), FVC% (r = 0.665), FEV₁% (r = 0.649), and FEV₁/FVC% (r = –0.433) (p < 0.05). Significant correlations were found between lung age and FEV₁L (r = –0.485), FEV₁% (r = –0.869), FVCL (r = –0.506), FVC% (r = –0.788), PEFL (r = –0.412), and PEF% (r = –0.492) (p < 0.05). Additionally, respiratory muscle strength was found to be associated with the social functioning (r = –0.476) and physical functioning (r = 0.463) subscales of quality of life (p < 0.05). No significant correlation was found between respiratory muscle strength and balance measurements or other parameters of the quality of life scale (p>0.05).