Hemşirelikte uzmanlaşmaya yönelik tutum ölçeği'nin geliştirilmesi
Development of the attitude scale towards specialization in nursing
  1. Tez No: 733785
  2. Yazar: GAMZE SAATÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, hemşirelikte uzmanlaşmaya yönelik tutum ölçeği geliştirmektir. Metodolojik tipte olan araştırmanın katılımcıları; Türkiye geneli hemşirelik bölümünde öğretim elemanı olan akademisyen hemşireler, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan klinisyen hemşireler ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde hemşirelik lisans ve lisansüstü programda eğitim gören öğrencilerdir. Veri toplama, iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, örneklem grubundan 20 kişi ile bireysel derinlemesine görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler doğrultusunda madde havuzu oluşturulmuştur. İkinci aşamada ise; ölçek geliştirme için geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Oluşturulan 55 maddelik madde havuzu uzman görüşlerine sunulmuş ve yapılan analizler sonucunda beş madde taslak ölçekten çıkarılarak 50 madde ile örneklem grubunda veriler toplanmaya başlanmıştır. Araştırmaya toplamda 634 kişi katılmıştır. Katılımcıların %25.6'sı akademisyen, %33.9'u klinisyen ve %40.5'i öğrenci hemşirelerden oluşmaktadır. Hemşirelikte Uzmanlaşmaya Yönelik Tutum Ölçeği'nin açıklayıcı faktör analizleri öncesinde Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) katsayısı 0.97 ve Barlett testi sonucu =6311.598, p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop an attitude scale towards specialization in nursing. Participants of the methodological type of research; Academic nurses who are teaching staff in the nursing department throughout Turkey, clinician nurses working at Kırşehir Training and Research Hospital, and students studying in the undergraduate and graduate programs of nursing at Kırşehir Ahi Evran University. Data collection was carried out in two stages. In the first stage, individual in-depth interviews were conducted with 20 people from the sample group and an item pool was created in line with these interviews. In the second stage; Validity and reliability analyzes were performed for scale development. The created 55-item item pool was presented to expert opinions, and as a result of the analyzes, five items were removed from the draft scale and data were started to be collected in the sample group with 50 items. A total of 634 people participated in the research. 25.6% of the participants are academicians, 33.9% are clinicians and 40.5% are student nurses. The Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) coefficient before the explanatory factor analysis of the Attitudes towards Specialization in Nursing Scale was found to be 0.97, and the result of the Barlett test =6311.598, p0.05).