Silikon implant çevresinde gelişen kapsül kontraksiyonunun önlenmesinde nintedanib ve pirfenidonun etkisi
The effect of nintedanib and pirfenidone on the prevention of capsular contracture surrounding the silicone implant
- Tez No: 733790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Kapsül kontraksiyonu meme implantı çevresinde aşırı inflamasyon ve fibrozisle oluşan patolojik bir durumdur. Bu çalışmada amaç meme büyütme ve meme rekonstrüksiyonunda kullanılan implantların çevresinde gelişen kapsül kontraksiyonunu azaltmak için İdiopatik Pulmoner Fibrozis hastalığının tedavisinde kullanılan FDA onaylı nintedanib ve pirfenidon adlı ilaçların etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Deneyde 27 adet 280 – 300 gr ağırlığında dişi Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar her grupta 9 adet olacak şekilde üçer gruba ayrıldı. Anestezi altında silikon bloklardan hazırlanan implantlar ratların sırt bölgesinden panniculus carnosus altına 2 cm insizyonla yerleştirildi. Birinci grup kontrol grubunu oluşturdu. İkinci grup pirfenidon grubunu oluşturdu ve postoperatif 1. günde gavaj yoluyla ilaç verilmeye başlandı. Üçüncü grubu nintedanib grubu oluşturdu ve postoperatif yine 1. günde gavaj yoluyla ilaç verilmeye başlandı. Tedaviler 8 hafta süreyle uygulandı. Ratlar 9. haftada sakrifiye edildi. Tüm gruplarda implantlar etrafında oluşan kapsül dokusu ile birlikte histolojik ve moleküler analizler için çıkarıldı. Gruplara göre kapsül kalınlığı, inflamatuar hücre sayısı ve inflamatuar skalası, α-SMA, TGF-β, Col 3 değerleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Capsule contraction is a pathological condition caused by excessive inflammation and fibrosis around the breast implant. The aim of this study is to investigate the effects of FDA-approved drugs called nintedanib and pirfenidone, which are used in the treatment of Idiopathic Pulmonary Fibrosis in order to reduce the capsule contraction around the implants used in breast augmentation and breast reconstruction. Materials and methods: 27 female Wistar albino rats weighing 280 – 300 g were used in the experiment. Rats were divided into three groups, with 9 in each group. Implants prepared from silicone blocks were placed under the panniculus carnosus at the back of the rats with a 2 cm incision. The first group formed the control group. The second group formed the pirfenidone group, and the drug was started to be given by gavage on the 1st postoperative day. The third group formed the nintedanib group, and the drug was started to be given by gavage on the 1st postoperative day. The treatments were applied for 8 weeks. Rats were sacrificed at 9 weeks. In all groups, the capsule tissue formed around the implants was removed for histological and molecular analysis. Capsule thickness, inflammatory cell count and inflammatory scale, α-SMA, TGF-β, Col 3 values were evaluated according to the groups.