Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tıpta uzmanlık öğrencilerinin sağlıkta şiddet deneyimleri ve şiddetin branş seçimlerindeki etkisi
Health violence experiences of Ege University Faculty of Medicine specialists in medicine and the effect of violence on branch choices
  1. Tez No: 733791
  2. Yazar: ENGİN BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıpta uzmanlık eğitimi alan hekimlerin sağlık alanında yaşadıkları şiddet deneyimlerinin uzmanlık tercihlerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görevli 704 tıpta uzmanlık öğrencisi olduğu belirlendi. 25.05.2020-25.03.2021 tarihleri arasında tıpta uzmanlık öğrencilerinin 394'üne ulaşılarak yüz yüze anket uygulandı. Ankette; sosyodemografik özellikler, mesleki özellikler, sağlıkta şiddet deneyimleri, şiddet olaylarının özellikleri, branş seçimini etkileyen faktörler ve branş değiştirme ile ilgili düşüncelerin değerlendirilmesi için 38 soru soruldu. 389 anket değerlendirmeye alındı. Veriler, IBM SPSS Statistics 25.0 Programı ile analiz edildi. İstatistiksel analizde, öncelikle tanımlayıcı analizler ve frekans değerleri belirlendi. Nümerik değişkenler ortalama ve standart sapma veya min-max olarak verildi. Kategorik değişkenler için Pearson Ki-kare testi ve Fisher'in Kesin Ki-kare testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of the violence experiences in healthcare of the physicians who get specialty training in medicine at Ege University Faculty of Medicine, on their choice of specialization. Materials and Methods: It was determined that there were 704 resident physicians working at the Ege University Faculty of Medicine. Between 25.05.2020 and 25.03.2021, 394 of them were reached and face-to-face survey was applied to them. In the survey; 38 questions were asked to evaluate sociodemographic characteristics, occupational characteristics, experiences of violence in healthcare field, characteristics of violent events, factors affecting the choice of specialty, and thoughts about changing specialty. A total of 389 questionnaires were evaluated. Data were analyzed with the IBM SPSS Statistics 25.0 Program. First of all descriptive analyzes and frequency values were determined in the statistical analysis. Numerical variables were established as mean and standard deviation or min-max. Pearson Chi-square test and Fisher's exact test were used for categorical variables. P-value less than 0.05 was evaluated as statistically significant. Results: 51.7% of the participants were male and 48.1% were female. The mean age was 28.08±2.54 years. It was determined that 72.8% of all physicians were exposed to violence during their professional and student life and 85.9% of them witnessed violence. It was observed that the frequency of exposure to only emotional violence was in the first place (75.6%). It was found that the rate of exposure to physical violence in men was statistically significantly higher than in women (p=0.035). It was determined that violence occurred most frequently in emergency services (86.9%) and polyclinics (55.8%). It was observed that violence occurred most frequently during the shift (85.4%) and was most frequently perpetrated by the relatives of the patients (95.8%). Exposing violence rate during specialty training in medicine was 46.5%; witnessing violence rate was 56.6%. Exposure to violence was found to be significantly higher in surgical specialties compared to internal specialties and basic sciences specialties (p=0.001). It was found that witnessing violence in healthcare was significantly effective in choosing a specialty (p=0.005) and especially witnessing emotional violence had a high effect (p=0.002).