Preperimetrik glokomlu, erken evre glokomlu ve sağlıklı kişilerde makula gangliyon hücre analizi, retina sinir lifi tabakası kalınlığı ve görme alanı parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ganglion cell parameters,visual fi̇eld parameters and comparison with retinal nerve fiber layer in preperimetric glacoma, early stage glaucoma and healthy people
  1. Tez No: 733789
  2. Yazar: ÖZLEM AKTAŞ ÖZALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÜRBÜZ KÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Preperimetrik glokom (PPG) ve erken evre glokom (EEG) tanılı hastalar ile kontrol grubunun makula gangliyon hücre analizi ve peripapiller retina sinir lifi tabakası (pRSLT) ölçümlerinin birbirleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya retrospektif olarak, Ocak 2018 - Eylül 2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Glokom Biriminde değerlendirilmiş, erken evredeki 38 primer açık açılı glokom (PAAG) hastasının 38 gözü, PAAG preperimetrik evresindeki 30 hastanın 30 gözü ve kontrol grubu olarak 35 sağlıklı bireyin 35 gözü olmak üzere toplam 103 göz dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen gözler, Humphrey santral 24-2 SITA-Standart programı ile yapılan görme alanlarının (GA) genişletilmiş Hodapp-Anderson-Parrish sınıflamasına göre kontrol, PPG ve EEG olarak gruplandırılmıştır. Topcon DRI OCT-1; Swept−Source Optik Koherens Tomografi (SS-OKT) ile optik sinir başı (OSB) parametreleri, pRSLT, makula gangliyon hücre iç pleksiform tabaka (GHİPT) ve gangliyon hücre kompleksi (GHK) kalınlık verileri kullanılmıştır. SS-OKT'nin SuperPiksel haritası değerlendirilerek birbiri ile bitişik kama şekli oluşturan 20 sarı/kırmızı nokta varlığı, glokomatöz defekt olarak tanımlanmıştır. Tüm katılımcıların görme alanı global değerleri (MD, PSD, VFI) kaydedilmiştir. OKT'den elde edilen parametrelerin eğri altında kalan alan (AUC) değerleri hesaplanmış ve birbirleri ile karşılaştırılmıştır. İstatiksel analizler SPSS 22.0 programı ile yapılmıştır. Anlamlılık sınırı olarak p0,05). PPG ile kontrol grubu arasında GA değerleri açısından farklılık gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was planned to compare the macular ganglion cell analysis and peripapillary retinal nerve fiber layer (pRNFL) thickness measurements of the patients with preperimetric glaucoma (PPG), early stage glaucoma (EG) and the control group. Materials and method: The study included 38 eyes of 38 early-stage primary open-angle glaucoma (POAG) patients, 30 eyes of 30 patients with POAG preperimetric stage, and 35 eyes of 35 healthy individuals as a control group, who were evaluated in the Ankara City Hospital Glaucoma Unit between January 2018 and September 2021. A total of 103 eyes were included. The eyes included in the study were grouped as control, PPG and EG according to the expanded Hodapp-Anderson-Parrish classification of visual fields (VF) using the Humphrey central 24-2 SITA-Standard program. Optic nerve head (ONH) parameters, pRNFL, macular ganglion cell inner plexiform layer (GCIPL) and ganglion cell complex (GCC) thickness data were used by Topcon DRI OCT-1; Swept−Source Optical Coherence Tomography (SS OCT). By evaluating the SuperPixel map of the SS-OCT, 20 yellow/red dots forming a wedge shape adjacent to each other were defined as glaucomatous defect. Global visual field values (MD, PSD, VFI) of all participants were recorded. The area under the curve (AUC) values of the parameters obtained from OCT were calculated and compared with each other. Statistical analyzes were performed with SPSS 22.0 program. p0.05). The VF values of the PPG group did not differ significantly with the control group (p>0.05).