Devlet koruması altında yetişen bireylerin olumsuz çocukluk çağı deneyimlerinin incelenmesi
Investigation of adverse childhood experiences of individualsgrowing under state protection
  1. Tez No: 733799
  2. Yazar: MELİS HIDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ELİF KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Olumsuz çocukluk çağı deneyimleri; çocuklukta ihmal, istismar veya hane içi işlev bozukluklarına maruz kalınması ile karakterize olmuş küresel bir halk sağlığı sorunu olarak ele alınmaktadır. Devlet koruması altında büyüyen çocuklar da, kurum bakımı altına yerleştirilmeden önce ve kurum bakımına yerleştirildikleri süre içerisinde olumsuz çocukluk çağı deneyimlerine sahip olabilmektedirler. Bu araştırmada, devlet koruması altında yetişen bireylerin kurum bakımı öncesinde ve kurum bakımındaki olumsuz çocukluk çağı deneyimlerini incelemek ve kurum bakımı sonrası deneyimlerinde karşılaştıkları zorlukların tespiti ve ihtiyaç duydukları gereksinimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen çalışmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji yaklaşımı kullanılarak ortak deneyimlere sahip bireylerle yapılan derinlemesine görüşmeler aracılığı ile olumsuz çocukluk çağı deneyimlerinin özünün kavranması ve betimlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmaya kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenen ortak deneyime sahip 10 yetişkin birey katılmış olup veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA 2020 nitel veri analizi bilgisayar programı aracılığıyla içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışmada, katılımcıların kurum bakımı öncesinde ve kurum bakımındaki yaşantılarında en az bir olumsuz çocukluk çağı deneyimine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların kurum bakımı sonrasında karşılaştıkları problemlerin ve ihtiyaç duydukları gereksinimlerin olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların erken çocukluk döneminden itibaren maruz kaldıkları istismarın, ihmalin ve/veya tanık oldukları hane içi işlev bozukluğunun bireylerin yetişkinlik dönemlerindeki hayatlarını da etkilediği görülmüştür. Bu bağlamda erken müdahale programlarının ve kurum modellerinin çocuk gelişimine bütüncül bir bakış açısı ile geliştirilmesi ve güncellenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Adverse childhood experiences it is addressed as a global public health issue characterized by childhood neglect, abuse or exposure to household dysfunctions. Children who grow up under government protection may also have adverse childhood experiences before and during their placement in institutional care. In this study, it was aimed to examine the adverse childhood experiences of individuals raised under state protection before and in institutional care, and to determine the difficulties they face in their post-institutional care experiences and to determine the needs they need.In this study which was carried out with the qualitative research method it was aimed to comprehend and describe the essence of adverse childhood experiences through profound interviews with individuals with common experiences using the phenomenology approach one of the qualitative research designs. 10 adult individuals with common experience determined by snowball sampling method participated in this study and semi-structured and structured interview forms were used in the data collection process. The obtained data were subjected to content analysis through the MAXQDA 2020 qualitative data analysis computer program. In the study it was concluded that the participants had at least one adverse childhood experience before and in their lives in institutional care. It has been determined that the participants have problems and needs after institutional care. It has been observed that the abuse, neglect and/or household dysfunction that the participants have been exposed to since early childhood also affect the lives of the individuals in their adulthood. In this context it is suggested that early intervention programs and institutional models should be developed and updated with a holistic perspective on child development.