Multipl skleroz hastalarında yaşanan rol kaybı ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between role loss and life satisfaction in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 733798
  2. Yazar: SERENAY ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Multipl Skleroz (MS) hastaları ile yapılan bu çalışma, bireylerin yaşadığı rol kayıpları sonrasında yaşam doyumlarının nasıl değiştiğinin incelenmesi ve rol kaybı ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Adana, Ankara, Antalya ve Türkiye MS derneklerine üye olan 110 MS'li birey oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, kişisel bilgileri içeren Sosyo-Demografik Bilgi Formu, günlük hayattaki rol performansları ve rollere verdikleri değerleri araştıran Rol Kontrol Listesi (RKL) ve yaşam doyumlarını ölçen Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted with Multiple Sclerosis (MS) patients, was planned to examine how the life satisfaction of individuals changes after role loss and to determine the relationship between role loss and life satisfaction. The sample of the study consisted of 110 individuals with MS who were members of Turkey, Antalya, Ankara and Adana MS associations. The data of the study; The Socio-Demographic Information Form, which includes personal information, was obtained with the Role Checklist, which examines role performances in daily life and the values they attach to roles, and the Life Satisfaction Scale which measures life satisfaction.