Parkinson hastalığıyla ilişkili olabilecek aday genlerin araştırılması
Investigation of candidate genes that may be related to parkinson's disease
- Tez No: 733847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM İSMAİL KÜÇÜKALİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Nöroloji, Biochemistry, Molecular Medicine, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Parkinson Hastalığı (PH), beynin substantia nigra bölgesindeki dopaminerjik nöronların kaybıyla diğer nörodejeneratif bozukluklardan ayrılan ve Alzheimer Hastalığı'yla birlikte en sık görülen nörodejeneratif bir hastalıktır. Patolojik açıdan değerlendirildiğinde Lewy cisimciğinin bulunmasıyla karakterizedir. Tüm PH vakaları arasında tek başına genetik mutasyonlar sonucu PH görülme sıklığının çok düşük olduğu, hastalık gelişiminde çevresel etkilerin de önemli ölçüde katkı sağladığını günümüze kadar yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Hastalıklara bağlı moleküler mekanizmaların sürdürülebilmesi için gen ve protein ifadelerinin gerçekleştirilmesi epigenetik düzenlemeler yoluyla gerçekleştirilmektedir. Nörodejeneratif hastalıklarda, hastalık gelişimi ve patogenezinde epigenetik düzenlemelerin rolü hala net olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, idiyopatik PH olgularında epigenetik süreçlerde rol alan genlerden H3C1, H3C12, HDAC4, HDAC5, ANKRD11, ANKRD12, ITM2B ve GABBR1'in ekspresyon düzeylerini inceledik. Çalışmaya idiyopatik PH tanısı alan 75 hasta ve 50 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol gruplarından alınan tam kandan PBMC elde edilip ardından total RNA izolasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Disease (PD) is a neurological disease that is differed from other neurodegenerative disorders by the loss of dopaminergic neurons in the substantia nigra region of the brain, and is the most common neurodegenerative disease as well as Alzheimer's Disease. PD is characterized by the presence of Lewy bodies when evaluated pathologically. Recent studies showed that the incidence of PH development as a result of genetic mutations alone is very low among all PD cases, and that environmental effects contribute significantly to the disease progression. The molecular mechanisms of diseases are associated with the maintenance of gene and protein expressions as a result of epigenetic regulations. The role of these regulations in the development and pathogenesis of neurodegenerative diseases is still not clearly understood. In our study, we examined the expression levels of H3C1, H3C12, HDAC4, HDAC5, ANKRD11, ANKRD12, ITM2B and GABBR1, which are genes involved in epigenetic processes in patients with idiopathic PD. Seventy five patients diagnosed with idiopathic PD and 50 healthy controls were included in the study. Peripheral Blood Mononuclear Cell (PBMC) was obtained from whole blood taken from the patient and control groups, and then total RNA was isolated from PBMC.