Von Wıllebrand hastalığında tiplere göre uygulanan tedavi etkinliğinin retrospektif olarak araştırılması
Retrospective investigation for the effectiveness of the treatment applied according to the types in Von Willebrand's disease
- Tez No: 733848
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN BALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, von Willebrand hastalığında (vWH) tiplere göre uygulanan tedavinin etkinliğinin, demografik özelliklerin, ailede vWH tanısı ya da başka kanama diyatezi varlığının, hastanın ilk semptomunun ve hastada gelişen tüm semptomların, ilk semptom başlama yaşının, tanı yaşının, tanı anındaki vWF:Ag, vWF:Ricof, FVIII, PFA Kollajen-ADP, PFA Kollajen-Epinefrin, PZ, aPTZ, PLT değerlerinin, komplikasyonların, geçirilmiş operasyonların değerlendirilmesidir. YÖNTEM: Ege Üniversitesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalında 1980-2021 yılları arasında vWH tanısı almış hastalardan tip 1'den 50 kişi, tip 2'den 25 kişi, tip 3'den 15 kişi taranarak değerlendirildi. Olguların yaşı, boyu, kilosu, vWH öyküsü, başka kanama diyatezi öyküsü, hastanın ilk semptomu, ilk semptom başlama yaşı, hastada gelişen tüm semptomlar (burun kanaması, cilt kanaması, ağız içi kanama, diş çekimi sonrası kanama, cerrahi sonrası kanama, menoraji, diğer), tanı yaşı, tanı anındaki vWF:Ag, vWF:Ricof, FVIII, PFA Kollajen-ADP, PFA Kollajen-Epinefrin, PZ, aPTZ, PLT değeri, komplikasyonlar ve hastanın kullanmış olduğu tedaviler retrospektif olarak tarandı. Toplanmış bu veriler SPSS 26 istatistik programına girilerek değerlendirildi. Kategorik değişenler sayı ve yüzdelerle, sürekli değişenler ise ortanca ve ortalamalarla özetlendi. Sürekli değişenler Mann-Whitney U testi, kategorik değişenler ise Ki-kare ve Fisherin kesin testi kullanılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of our study was to determine the effectiveness of the treatment applied according to the types in von Willebrand's disease (vWD), demographic characteristics, the diagnosis of vWD in the family or the presence of other bleeding diathesis, the first symptom of the patient and all the symptoms developing in the patient, the age of first symptom onset, the age of diagnosis, at the time of diagnosis vWF:Ag, vWF:Ricof, FVIII, PFA Collagen-ADP, PFA Collagen-Epinefrin, PT, aPTT, PLT values, complications, previous operations. METHODS: Patients who 50 cases from type 1, 25 cases from type 2, 15 cases from tip 3 diagnosed with vWD at Ege University Department of Pediatric Hematology between 1980 and 2021 were evaluated screening. Age, height, weight of the cases, history of vWD, history of other bleeding diathesis, first symptom of the patient, age of first symptom onset, all symptoms developed in the patients (nose bleeding, skin bleeding, oral bleeding, bleeding after tooth extraction, bleeding after surgery, menorrhagia, other), age at diagnosis, at the time of diagnosis vWF:Ag, vWF:Ricof, FVIII, PFA Collagen-ADP, PFA-Collagen-Epinefrin, PT, aPTT, PLT values, complications and treatments used by the patient scanned retrospectively. These collected data were evaluated by entering the SPSS 26 statistical program. Categorical variables were summarized as numbers and percentages, and continuous variables were summarized as medians and means. Continuous variables were compared using the Mann-Whitney U test, and categorical variables were compared using Chi-square and Fisher's exact tests.