Preterm bebeklerde rutin bakım öncesi ve sonrası konfor düzeyleri
Before routine care in preterm babies andafter comfort levels
- Tez No: 733852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, preterm bebeklerde rutin bakım öncesi ve sonrası yenidoğan konforu ve kalp tepe atımı, solunum sayısı, oksijen satürasyonu, vücut ısısı arasındaki fark belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri mayıs-aralık 2021 tarihleri arasında Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) yatmakta olan gestasyon haftası 30-37 arası olan 105 yenidoğan arasından toplanmıştır. Veriler; Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ), Vital Bulguları İzlem Formu ve Yenidoğan Veri Toplama Formu kullanılarak toplanmıştır. Öncelikle Yenidoğan Veri Toplama Formu'ndaki bilgiler doldurulmuştur. Rutin bakım öncesi (30dk önce) Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği ve Vital Bulguları İzlem Formunda bulunan rutin bakım öncesi kısmı, araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Sonrasında, rutin bakım sonrası (bakım bittikten hemen sonra) tekrar yenidoğan konfor davranış ölçeği ve vital bulguları izlem formunda bulunan rutin bakım sonrası kısmı araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Yapılan rutin bakımların arasında alt bakımı, cilt bakımı, tedavi, pozisyon ve beslenme bulunmaktadır. Araştırmacı yapılan rutin bakımın içinde bulunmamıştır, sadece gözlem yaparak verileri elde etmiştir. İstatistiksel analizler için R vers. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive method to investigate the difference between newborn comfort and cardiac apex beat, respiratory rate, oxygen saturation, and body temperature in preterm babies before and after routine care. Research data were collected from 105 newborns with a gestational ages ranging from 30 to 37 who were admitted in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) between May and December 2021. The Newborn Comfort Behavior Scale (COMFORTneo), the Vital Signs Follow-up Form, and the Newborn Data Collection Form were used to gather data. Firstly, the information in the Newborn Data Collection Form was filled. The researcher completed the newborn comfort behavior scale and the pre-routine care section of the vital signs monitoring form prior to routine care (30 minutes ago). Afterward, following routine care (right after the end of care), the researcher completed the newborn comfort behavior scale and the routine after care section of the vital signs monitoring form. Routine care included; bottom care, skin care, treatment, posture, and nutrition. The researcher was not involved in routine care and he only obtained the data through observation. R version 2.15.3 (R Core Team, 2013) was used for statistical analysis.