Geçirilmiş sezaryen olgularında istmosel varlığı ve implantasyon faktörlerine etkisi
Presence of isthmocele in previous cesarean section and its effect on implantation factors
- Tez No: 733851
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAŞAR TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Zaman içinde sayısı katlanarak artan sezaryen ile doğumun uzun dönem bir komplikasyonu olan istmosel, sadece bir yara yeri defekti değildir. Beraberinde birçok mekanizmayı tetikleyen bu yapının etiyolojisi net aydınlatılamamıştır. Bizim de ortaya koymak istediğimiz, istmoselin sekonder infertiliteye yol açabilme mekanizmasında biyokimyasal belirteçlerin değişimidir. Bu amaçla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı 'na anormal uterin kanama şikayeti ile başvuran ve yapılan transvajinal ultrasonografide (TVUSG) istmosel tanısı koyulan ve konulmayan toplamda 31 hasta incelenmiştir. Hastaların yaş, sezaryen sayıları, insizyondaki myometriyal kalınlığı, istmosel alanı, insizyonun eksternal servikal osa uzaklığı ve embriyo implantasyonunda yer alan interlökin-6 (IL-6) ve lösemi inhibe edici faktör (LIF)' ün düzeyleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilerde hasta ve kontrol grupları arasındaki farklar ortaya konulmuştur. İstmoselin endometrial kavite ortamını değiştirerek sekonder infertiliteye neden olduğu hipotezi desteklenmiştir. Ancak ileri dönemlerde daha büyük örneklem grupları ile bu grupların homojenizasyonu sağlanarak bu çalışmaların desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Isthmocele, which occurs as a long-term complication of cesarean section, the number of which has increased exponentially over time, is not only a scar defect. The etiology of this structure, which triggers many mechanisms, has not been clarified yet. What we want to reveal is the change of biochemical markers in the mechanism of isthmocele causing possible secondary infertility. For this purpose, a total of 31 patients who admited to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology with abnormal uterine bleeding and who were diagnosed or not with isthmocele in the transvaginal ultrasonography (TVUSG) were examined. Patients' age, cesarean section numbers, myometrial thickness at the scar, isthmocele area, distance between the incision to the external cervical os, and levels of interleukin-6 (IL-6) and leukemia inhibitory factor (LIF), these are necessary embryo implantation, were compared. In our data, the differences were revealed. The hypothesis that isthmocele causes secondary infertility by changing the endometrial cavity environment has been supported. However, in the future, these studies should be supported by ensuring the homogenization of larger sample groups.