Obez ve obez olmayan astımlı pediatrik hastalarda İL-36α, İL-36γ, İL-36 Ra, İL-17A, İL-17F, leptin konsantrasyonları, nötrofil aktivasyon belirteçleri ile vücut kitle indeksi arasında ilişkinin araştırılması
The evaluation of the relationship between IL-36α, IL-36γ, IL-36Ra, IL-17A, IL-17F, leptin concentrations and neutrophil activation marker with body mass index in obese and non- obese pediatric
- Tez No: 733861
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL KARAKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Obezitede astım, dünya çapında birçok ülkede ciddi biçimde artan karmaşık bir hastalıktır. En kronik enflamatuvar solunum patolojilerinden biri olan astımın artışında obezite önemli bir risk faktörüdür. Obezite ve astım arasındaki ilişkiyle ilgili immünopatojenik mekanizma henüz netlik kazanmamıştır. Çocukluk çağında obezite ve astım arasındaki ilişki ve komorbiditesi bağışıklık fonksiyonlarını etkilemektedir. Bu çalışma immünopatolojik mekanizmayı belirlemeyi ve terapötik hedef seçimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma 6-17 yaşları arasındaki 66 çocuk ile gerçekleştirilmiş, bunlar 20'si obez ve astım hastası, 22'si obez olmayan astım hastası ve 24 sağlıklı çocuk olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Çalışma obezitenin astım semptomlarına ve astımın kontrolüne etkilerinin araştırılmasına odaklanmıştır. Astım hastası çocuklara astım kontrol testi yapılmıştır. Bunların AKT skorları anlamlı biçimde düşük ve obez astımlı çocuklar daha semptomatik bulunmuştur. Ayrıca obez olmayan astım hastalarının annelerinin gebelikte sigara kullanma ve pasif sigara dumanına maruz kalma öykülerinin oranı daha yüksek belirlenmiştir. Bu nedenle obez olan ve olmayan astım hastalarının leptin, pro ve anti-inflamatuar sitokin ve nötrofilik enzim düzeyleri arasındaki fark ELISA yöntemiyle belirlenmiş ve sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Obez astım hastalarında, obez olmayan astım hastalarıyla karşılaştırıldığında serum leptin ve İL-17F ve tükürükObezitede astım, dünya çapında birçok ülkede ciddi biçimde artan karmaşık bir hastalıktır. En kronik enflamatuvar solunum patolojilerinden biri olan astımın artışında obezite önemli bir risk faktörüdür. Obezite ve astım arasındaki ilişkiyle ilgili immünopatojenik mekanizma henüz netlik kazanmamıştır. Çocukluk çağında obezite ve astım arasındaki ilişki ve komorbiditesi bağışıklık fonksiyonlarını etkilemektedir. Bu çalışma immünopatolojik mekanizmayı belirlemeyi ve terapötik hedef seçimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma 6-17 yaşları arasındaki 66 çocuk ile gerçekleştirilmiş, bunlar 20'si obez ve astım hastası, 22'si obez olmayan astım hastası ve 24 sağlıklı çocuk olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Çalışma obezitenin astım semptomlarına ve astımın kontrolüne etkilerinin araştırılmasına odaklanmıştır. Astım hastası çocuklara astım kontrol testi yapılmıştır. Bunların AKT skorları anlamlı biçimde düşük ve obez astımlı çocuklar daha semptomatik bulunmuştur. Ayrıca obez olmayan astım hastalarının annelerinin gebelikte sigara kullanma ve pasif sigara dumanına maruz kalma öykülerinin oranı daha yüksek belirlenmiştir. Bu nedenle obez olan ve olmayan astım hastalarının leptin, pro ve anti-inflamatuar sitokin ve nötrofilik enzim düzeyleri arasındaki fark ELISA yöntemiyle belirlenmiş ve sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Obez astım hastalarında, obez olmayan astım hastalarıyla karşılaştırıldığında serum leptin ve İL-17F ve tükürük NE düzeyleri daha yüksek, serum İL-17A ve MPO düzeyleri daha düşük bulunmuştur. İL-36Ra düzeyi obez astım hastalarında obez olmayan astım hastalarına ve sağlıklı kontrollere kıyasla daha düşük bulunmuştur. İL-36γ serum düzeyi sağlıklı kontrollerde obez olan ve olmayan astım hastalarına kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Sonuçlar obez astım hastalarında yüksek İL-17F, düşük İL-36Ra ve yüksek leptin konsantrasyonuna işaret etmekte olup, ileride obez astımda görülen yüksek semptom ve steroid direncini açıklamak amacıyla yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır. NE düzeyleri daha yüksek, serum İL-17A ve MPO düzeyleri daha düşük bulunmuştur. İL-36Ra düzeyi obez astım hastalarında obez olmayan astım hastalarına ve sağlıklı kontrollere kıyasla daha düşük bulunmuştur. İL-36γ serum düzeyi sağlıklı kontrollerde obez olan ve olmayan astım hastalarına kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Sonuçlar obez astım hastalarında yüksek İL-17F, düşük İL-36Ra ve yüksek leptin konsantrasyonuna işaret etmekte olup, ileride obez astımda görülen yüksek semptom ve steroid direncini açıklamak amacıyla yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Obese asthma is a complex disease and dramatically prevalent in several countries worldwide. Obesity is an important risk factor for asthma, a chronic inflammatory respiratory pathology. The immunopathogenic mechanism that associates obesity and asthma is still not known. The association between childhood obesity and asthma impacts the immune functions. The present study aimed to investigate the immunopathological mechanism and to improve the selection of therapeutic targets. The current study was conducted on 66 children between the ages of 6-17 who were divided into 3 groups: 20 children were obese and asthmatic, 22 were non-obese and asthmatic, and 24 were healthy volunteers. The study focused on the investigation of the impact of obesity on asthma symptoms and asthma control. The asthma control test was conducted on children with asthma. The ACT score significantly decreased and obese asthmatic children were more symptomatic. Also, non-obese asthmatic children with a history of intrauterine maternal smoking and exposure to passive cigarette smoke had more significant symptoms. Thus, the differences between, leptin, pro- and anti-inflammatory cytokines and neutrophilic enzymes in obese and non-obese asthmatic and healthy control children were determined with the ELISA method. Serum leptin and IL-17F levels and saliva NE level were higher, while serum IL-17A and MPO levels were lower in obese asthmatic children compared to non-obese asthmatic children. IL-36Ra level was lower in obese asthmatic children when compared to non-obese asthmatic and healthy control children. Serum IL-36γ level was higher in healthy control children when compared to obese and non-obese asthmatic children. These findings which indicate that obese asthmatic children have higher IL-17F, lower IL-36Ra levels and higher leptin concentration would shed light on future studies on higher symptom levels and resistance to steroids in obese asthmatic individuals.