Abant alabalığı (Salmo abanticus Tortonese, 1954) alevinlerinin besin kesesi tüketimi üzerine tuzluluk ve sıcaklığın etkisinin belirlenmesi
Determination of the Effect of Salinity and Temperature on the yolk sac consumption of Abant trout (Salmo abanticus Tortonese, 1954) Alevins
- Tez No: 733865
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR BAŞÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada günlük sıcaklık değişiminin ve tuzluluğun Abant alabalığı (Salmo abanticus Tortonese, 1954) alevinlerinin besin kesesi tüketimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Sıcaklık değişiminin etkisinin belirlenmesi için, dere suyu (S-dere) ve kaynak suyu (S-kynk) olmak üzere farklı iki tatlı su kaynağı, tuzluluğun etkisini belirlemek için üç farklı; ‰4 (Tuz-4), ‰6 (Tuz-6), ‰8 (Tuz-8) tuzluluk oranına sahip ortam kullanılmıştır. Ortalama su sıcaklıkları tüm gruplar için eşit seviyelere ayarlanmıştır. Tablalardaki yumurtaların %95'i açıldıktan sonra alevinler deney tanklarına aktarılmıştır. Aktarımın yapıldığı gün 1. örnekleme olarak kabul edilmiş ve her 5 günde bir örnekleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of salinity and daily temperature fluctuations on the yolk sac consumption of Abant trout (Salmo abanticus Tortonese, 1954) alevins were evaluated. To determine the effects of temperature fluctuations, two different water sources; surface water (S-dere) and spring water (S-kynk), to determine the effects of salinity three different concentrations; ‰4 (Tuz-4), ‰6 (Tuz-6), ‰8 (Tuz-8) were used. The average water temperature of the groups was set to be similar. After 95% of the eggs hatched the alevins were transferred to experiment tanks. The first day the alevins transferred to experiment tanks was counted as the 1. sampling and samples were taken every five days.