Hastane mutfak çalışanlarının gıda güvenliği bilgisi ve etkileyen faktörlerin araştırılması: Mardin ili örneği
Investigation of food safety knowledge of hospital kitchen staff and affecting factors: The case of Mardin province
- Tez No: 733941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Hastaneler, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts, Hospitals
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için en temel gereksinimlerden biri gıdadır. Gıdanın hijyenik koşullarda üretilip tüketiciye servis edilmesi insan sağlığının korunması açısından son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Mardin ilinde bulunan hastanelerin mutfak yöneticisi ve mutfak personelinin gıda güvenliği bilgi düzeyinin değerlendirilmesi ve bu düzeyi etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Araştırma 2022 yılı Şubat – Mart aylarında yapılmıştır. Mutfak yöneticisi ve mutfak personeli için farklı içerikte 2 anket düzenlenmiştir. Anket çalışması, 22 mutfak yöneticisi ve 126 mutfak personelinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma konusu ile ilgili ölçütlerin analizi için Ki – Kare (x²), Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, X̅ (aritmetik ortalama), Sx (standart sapma) ve yüzde (%) hesaplamaları yapılmıştır. Veri sonuçlarının anlamlılığının belirlenmesinde p0.05).
Özet (Çeviri)
One of the most basic needs for people to survive is food. It is extremely important for the protection of human health that food is produced under hygienic conditions and served to the consumer. The aim of this study is to evaluate the food safety knowledge level of the kitchen managers and kitchen staff of the hospitals in Mardin and to examine the factors affecting this level. The research was carried out in February – March 2022. 2 questionnaires with different content were prepared for the kitchen manager and the kitchen staff. The survey was conducted with the participation of 22 kitchen managers and 126 kitchen staff. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 statistical program. Chi-Square (x²), Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, X̅ (arithmetic mean), Sx (standard deviation) and percentage (%) calculations were made for the analysis of the criteria related to the research subject. The significance level of p0.05).