Pankreatikobiliyer bileşkenin anatomik özellikleri ve varyasyonlarının akut biliyer pankreatit etiyolojisindeki rolü
The role of anatomic features and variations of the pancreaticobiliary junction in the etiology of acute biliary pancreatitis
  1. Tez No: 733940
  2. Yazar: CENK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ABDUSSAMET BOZKURT, DR. SERHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Akut pankreatit, pankreas bezinin inflamasyonu ile karakterize olan mortal seyredebilen bir hastalıktır. Bilinen en sık nedenleri arasında kolelitiazis gelir. Patofizyolojik olarak safra kesesindeki taşların, duodenuma geçişleri sırasında pankreatik kanalı obstrükte etmesi ile oluştuğu düşünülmektedir. Akut pankreatit etiyolojisinde obstrüksiyona sebep olabilecek; Koledok boyu-çapı, Wirsung çapı ve Koledok ile birleşim açısının rolünü inceledik. Anatomik özellikler olarak akut atağı etkileyebilecek asemptomatik hastalara profilaktik kolesistektomi önermeyi ve pankreatit ataklarının önüne geçebilmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada hastanemiz Genel Cerrahi kliniğine Ocak 2019 – Ağustos 2022 tarihleri arasında müracaat eden komplike olmamış kolelitiazisli hastalar ile akut biliyer pankreatit geçirmiş hastalar retrospektif olarak incelendi. Ankomplike kolelitiazisli hastaların (Grup 1) konservatif takiplerine devam edildi. Akut biliyer pankreatit geçiren hastalara (Grup 2) güncel kılavuzların önerdiği tedaviler uygulandı. Hastanemiz radyoloji kliniğinde yapılan MRCP görüntülemelerinde Koledok uzunluğu-çapı, Wirsung çapı ve Koledok ile birleşim açısı tek radyolog tarafında ölçüldü ve karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya 149 hasta dahil edildi. Demografik veriler açısından gruplar arası anlanmlı fark saptanmadı. Koledok çapı ve Wirsung çapı değerleri açısından, akut pankreatit geçiren hastalarla kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. Koledok uzunluğu parametresi, akut pankreatit geçiren hastalarda fazla bulundu (p=0.013). Koledok-Wirsung birleşim açısı ölçüm değeri, pankreatit geçiren hastalarda anlamlı olarak daha azdı (p=0.036). SONUÇ: Çalışmamızda Koledok uzunluk değerlerinin fazla bulunması, akut biliyer pankreatit riskini arttırdığı ve Koledok-Wirsung arasındaki açı değerinin az olması yine akut biliyer pankreatit riskini arttırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Acute pancreatitis is a fatal disease characterized by inflammation of the pancreatic gland. Among the most common known causes is cholelithiasis. Pathophysiologically, it is thought to occur when stones in the gallbladder obstruct the pancreatic duct during their passage into the duodenum. It may cause obstruction in the etiology of acute pancreatitis; We examined the role of Choledoc length-diameter, Wirsung diameter, and the angle of junction with the Choledoc. We aimed to recommend prophylactic cholecystectomy to asymptomatic patients who may affect the acute attack as anatomical features and to prevent pancreatitis attacks. MATERİAL AND METHODS: In the study, patients with uncomplicated cholelithiasis and patients who had acute biliary pancreatitis who applied to the General Surgery clinic of our hospital between January 2019 and August 2022 were retrospectively analyzed. Conservative follow-up of patients with uncomplicated cholelithiasis (Group 1) was continued. Treatments recommended by current guidelines were applied to patients with acute biliary pancreatitis (Group 2). In the MRCP imaging performed in our hospital's radiology clinic, the Choledoc length-diameter, Wirsung diameter, and the angle of junction with the Choledoc were measured and compared by a single radiologist. RESULTS: 149 patients were included in the study. There was no significant difference between the groups in terms of demographic data. There was no significant difference between the patients with acute pancreatitis and the control group in terms of Choledoc diameter and Wirsung diameter values. Choledoc length parameter was found to be higher in patients with acute pancreatitis (p=0.013). The measurement value of the Choledoc-Wirsung junction angle was significantly lower in patients with pancreatitis (p=0.036). CONCLUSIONS: In our study, high Choledoc length values increased the risk of acute biliary pancreatitis, and the low angle between the Choledoc and Wirsung revealed that it increased the risk of acute biliary pancreatitis.