Covid-19 pandemisinde fen bilimleri öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) ile uzaktan eğitime yönelik tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between technological pedagogical content knowledge (TPACK) and attitude towards distance education of science teachers in the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 757572
  2. Yazar: DENİZ CEMRE CİMBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmasının amacı Covid-19 pandemisi sürecinde fen bilimleri öğretmenlerinin sahip oldukları teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) öz yeterliğinin uzaktan eğitime yönelik tutumu arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Çalışma 2020- 2021 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İstanbul ili Sarıyer ilçesindeki özel ve devlet okullarında çalışan fen bilimleri öğretmenleriyle yürütülmüştür. Çalışmanın birinci aşaması olan nicel aşamada basit seçkisiz örnekleme yoluyla 106 fen bilimleri öğretmenine ulaşılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Canbazoğlu Bilici (2012) tarafından geliştirilen ve fen bilimleri öğretmenlerine yönelik olan 'TPAB Öz yeterlik İnanç Ölçeği' ile Ağır (2007) tarafından geliştirilen 'Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Her iki ölçekten elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. TPAB ve uzaktan eğitime yönelik algı ölçeklerinden elde edilen puanları cinsiyet ve kurum türü değişkenlerine göre karşılaştırmak için Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Elde edilen puanları mesleki kıdem değişkenine göre karşılaştırmak için ise Kruskal Wallis H Testi uygulanmıştır. Farkın kaynağını belirlemek için Mann-whitney U testi uygulanarak ikili karşılaştırmalar yapılmıştır. İkinci aşama olan nitel aşama ise nicel verilerin devamında yürütülmüştür. Nitel aşamada amaçlı örneklem kullanılmış ve katılımcılar nicel aşamada yer alan katılımcılar içerisinden seçilmiştir. Nicel aşamaya katılan ve gönüllü olan beş katılımcı ile standartlaştırılmış açık uçlu görüşme gerçekleştirilmiş, görüşmelerin ses kaydı alınarak betimsel analiz yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre fen bilimleri öğretmenlerinin TPAB öz yeterliği ile uzaktan eğitim tutumu çeşitli değişkenler açısından incelendiğinde anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bu bağlamda Covid-19 pandemisinde öğretmenlerin uzaktan eğitim tutumu ile TPAB öz yeterliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı söylenebilir
Özet (Çeviri)
The aim of this research study is to investigate whether the self-efficacy of the technological pedagogical content knowledge (TPACK) of science teachers has an effect on the attitude of distance education during the Coronavirus pandemic. The study was carried out in the spring semester of the 2020-2021 academic year with the science teachers working in private and public schools in Sarıyer, İstanbul. First of all, in the quantitative stage of the study, 106 science teachers were reached through simple random sampling. The 'TPACK Self-efficacy Belief Scale' developed by Canbazoğlu Bilici (2012) and the 'Distance Education Attitude Scale' developed by Ağır (2007) were utilized and they were delivered to the teachers via Microsoft forms. The data obtained from both scales were analyzed by using SPSS 25.0 statistical package program. Mann-Whitney U test was applied to compare the scores obtained from TPAB and distance education atide scales in accordance with the gender and institution type variables. In order to compare the obtained scores according to the occupational seniority variable, Kruskal Wallis H Test was applied. To determine the source of the difference, Mann-Whitney U test was applied, and binary comparisons were made. In the qualitative stage of the study, a purposeful sample was used, and the participants were selected among the teachers who took part in the quantitative stage. Furthermore, a standardized open-ended interview was also conducted with five volunteers who participated in the quantitative stage, and descriptive analysis was made via interpreting the interviews through recordings. According to the results of the study, there was no significant relationship between the TPACK self-efficacy of science teachers and the attitude of distance education In this context, it can be said that there is no statistically significant relationship between teachers' distance education attitude and TPAB self-efficacy in the Covid-19 pandemic.