Postmodern çağda oyunculuk sanatı / Artaud ve Grotowski
The Art of acting in a postmodern era / Artaud and Grotowski
  1. Tez No: 73399
  2. Yazar: HASAN ŞAHİNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Oyunculuğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma postmodern çağda oyunculuk sanatının karşı karşıya olduğu problemleri ele almaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için ilk olarak postmodernizm, nitelikleri ve kavramları ile dikkatli bir biçimde incelenmiştir. Daha sonra modernizmle karşılaştırılmış ve en sonunda da postmodern çağın sonuçları ortaya konulmuştur. Bu araştırmanın kapsamı içinde oyunculuk sanatının problemleri, Artaud ve Grotowski'nin çözüm önerilerinin bakış açısı esas alınarak tartışılmıştır. Sonuç olarak da oyunculuk sanatının postmodern bir çağda varolmak istiyorsa, kaynaklarına geri dönmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis handles the problems that the art of acting is facing in a postmodern era. In order to accomplish this first of all postmodernism, its consepts and nature is carefully examined. Then, it is confronted with modernism an eventually outcome of postmodern era presented. Within the scope of this presentation the problems of art of acting are discussed from the wievpoint of solutions of Artaud and Grotowski. Finally, it is put forth that the art of acting has to turn to its origins if it is willing to exist in a postmodern era.