Avrupa Birliği'nde ekonomik ve parasal birlik ve Türkiye
In European Union economic and monetary union and Turkey
  1. Tez No: 73398
  2. Yazar: LEVENT SİVRİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. RIDVAN KARLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ AVRUPA BIRLIGI'NDE EKONOMİK VE PARASAL BİRLİK VE TÜRKİYE Levent SİVRİOGLU İktisat (Uluslararası İktisat) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998 Danışman: Prof.Dr.S. Rıdvan Karluk Avrupa Ekonomik Topluluğu 1957 yılında Roma Antlaşması ile 6 Avrupa ülkesi tarafından kurulmuştur. Kurulduğunda üyelerin arasındaki ticaret engellerini kaldırmak, istihdamı arttırmak, üyelerin hayat seviyelerini yükseltmek gibi amaçları vardı. Topluluk bu amaçları zaman içinde gerçekleştirirken bir yandan da genişleyerek 15 üye sayısına ulaşmıştır. 1991 yılında Maastricht'te imzalanan Antlaşma ile Topluluğun geleceği ile ilgili önemli kararlar alınmıştır. Ortak Pazar adı Avrupa Birliği ile değiştirilerek, Ekonomik ve Parasal Birliğin üç aşamada tamamlanmasına karar verilmiştir. Ekonomik ve Parasal Birlik, malların, hizmetlerin, işgücünün, sermayenin serbest dolaştığı ve ortak ekonomi politikalarının uygulanarak, tek bir para biriminin geçerli olduğu ileri bir ekonomik entegrasyon şeklidir. Şu anda İkinci aşama devam etmektedir. Üçüncü aşamaya, 1 Ocak 1999 yılında Avrupa Merkez Bankası ve ortak para birimi Euro oluşturularak geçilecektir. Türkiye Avrupa Toplulukları'na 1987 yılında tam üyelik başvurusunda bulunmuş ancak, olumlu bir sonuç alamamıştır. Bunun en büyük sebebi, o gün olduğu gibi bu gün de makro ekonomik sorunların henüz üstesinden gelinmemiş olmasıdır. Günümüz şartlarında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ve Ekonomik ve Parasal Birliğe uyumu mümkün değildir. Bununla beraber, ekonomik sorunlarını çözümlediği ölçüde Avrupa Birliği'ne ve Ekonomik ve Parasal Birliğe üyeliği gündeme gelebilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT European Economic Community (EEC) was found with Rome Agreement by 6 European Countries in 1957. When it was found they had aims tolerating commercial difficulties between members, increasing employment, raising members' life standarts. Community had reached spreudingly to 15 members while they were realizing their aims duringthe time. In 1991 at Maastricht signing an Agreement, impotant decisions about Community future, had been made. It was decided to comlete Economic and Monetary Union in three stage, changing the name Common Market to European Union. Economic and Monetary Union is a large economic entegration where metarials. governments, labour and capital are moved freely and common economic policy are applied and unique monetary currency is realised. Now the second stage has been countinuing. The third stage will start at 1 January, 1999 and European Central Bank establishing common currency unit Euro. Turkey had applied for full membership to the European Communities in 1987 but didn't have a positive answer. The main reason is that Turkey's macro economic problems hadn't been solved those days like today. In today's conditions, Turkey's harmony European Union and Economic and Monetary Union is not possible. Neverthless finding a solution for economic problems Turkey's membership is being revealed to European Union and Economic and Monetary Union.