Çağdaş yönetmen Katie Mitchell'ın reji yöntemi
The regie method of contemporary director Katie Mitchell
  1. Tez No: 601393
  2. Yazar: İSMAİL SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET BİRKİYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Modernizm/posmodernizm kavramlarının kısaca tanımlaması, tarihsel süreç incelemesi ve bu iki kültürel kavramın karşılaştırması yapılmıştır. Bu kavramlar esas alınarak modern tiyatro ve postmodern tiyatronun özellikleri ortaya konmuş ve karşılaştırması yapılmıştır. Modernizm/postmodernizm kavramlarındaki dönüşüm tiyatro açısından dramatik tiyatro / postdramatik tiyatro şeklinde olmuştur. Modern (dramatik) tiyatronun en önemli yeniliklerinden olan tiyatro yönetmeni kavramının tarihsel sürecini önde gelen yönetmenler baz alınarak kısaca incelenmiştir. Tiyatrodaki kavramsal dönüşüm tiyatro yönetmenlerinin metinlere bakış açısı sayesinde olmuştur. Yönetmenlerin tiyatro oyun metinlerine bakış açıları ve bunun getirdiği biçim değişimi vurgulanmıştır. Umberto Eco'nun edebiyat metinleri için oluşturduğu niyet kuramını tiyatro oyun metinlerine uyarlayan M. Melih Korukçu'nun metin bazlı sınıflandırması tiyatro yönetmenlerine göre uyarladığımız bu çalışmada Konstantin Stanislavski, Jerzy Grotowski, Peter Brook ve Robert Wilson gibi önemli yönetmenlerin tiyatro oyun metinlerine bakış açılarına göre sınıflandırılmıştır. Bu sayede kısaca; dramatik tiyatro kavramından postdramatik kavramına dönüşme süreci tiyatro yönetmenliğinin tarihsel süreci ile bağdaştırılmıştır. Dramatik tiyatro ve postdramatik tiyatro kavramlarına ait tiyatro eserleri tarihsel süreçlerini tamamlamamış ve günümüzde iki akıma da ait eserler üretilmektedir. Özellikle Türkiye'de dramatik tiyatro akımına ait eserler daha fazla üretilmektedir. Tezin varsayımını oluşturan Türkiye'de dramatik tiyatronun etkin olması sebebiyle; bu akıma ait çağdaş eserler ortaya koyan tiyatro/opera yönetmeni Katie Mitchell'in hayatı, oyunculuk tercihi, sahneleme tercihi, oyun seçimi ve bazı performanslarının incelemesi yapılmıştır. Türkiye'deki tiyatro yönetmenliği eğitimi sorunsalı göz önüne alınarak çağdaş yönetmen Katie Mitchell'in oyun yönetme metodolojisini yazdığı The Director's Craft kitabı kaynak alınarak oyun yönetme süreci anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brief definitions of the concepts of modernism/postmodernism and the reflections of these movements in the theater are examined. Based on these concepts, the features of modern theater and postmodern theater have been put forward and compared. The transformation of the concepts of modernism / postmodernism has been occurred as dramatic theater / postdramatic theater in terms of theater. The historical process of the concept of theater director, which is one of the most important innovations of modern (dramatic) theater, is briefly examined based on the leading directors. The conceptual transformation in theater has been made possible thanks to the perspective of theater directors on texts. The perspective of the directors on theater plays and the change in the form they bring are emphasized. M. Melih Korukçu, who adapted Umberto Eco's theory of intention for literary texts to theatrical texts, was classified according to theater directors' perspectives on theater play texts of important directors such as Konstantin Stanislavski, Jerzy Grotowski, Peter Brook and Robert Wilson. In this way, the process of transformation from the concept of dramatic theater to postdramatic concept is associated with the historical process of theater directing. Theatrical works belonging to the concepts of dramatic theater and postdramatic theater have not completed their historical processes and today both kind of works are on the stage. Particularly in Turkey, the examples of dramatic theater movement are more prefable. Forming the assumptions of the thesis due to the effect of dramatic theater in Turkey, the life, acting profile, staging preferences, play selection and examination of some of the performances of contemporary theater /opera director Katie Mitchell, who produce contemporary productions according to dramatic theatre concept, was conducted. Considering the problem of directing theater education in Turkey, managing a theatre play is explained based on the The Director's Craft, the book in which the contemporary director Katie Mitchell wrote about her managing methodology.