Çalışma yaşamı alanlarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde işe adanmışlığın aracı rolü
The mediating effect of work engagement on the link between the areas of work life and organizational citizenship behaviour
  1. Tez No: 733997
  2. Yazar: ZAHİDE KILIÇ DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE TAYFUR EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezde çalışma yaşamı alanları ile örgütsel vatandaşlık davranışı arası ilişkide işe adanmışlığın aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, çalışma yaşamının farklı alanlarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki olası etkilerini dikkate alan bütünleştirici bir modeli test etmektedir. Ayrıca bu ilişkide işe adanmışlığın aracılık rolü de test edilmektedir. Daha spesifik olarak, çalışma yaşamının altı alanında (iş yükü, adalet, ödül, çevre, kontrol ve değerler) algılanan uyum örgütsel vatandaşlık davranışının bir yordayıcısı olarak ele alınırken, işe adanmışlık, örgütsel vatandaşlık davranışının altında yatan mekanizmayı anlamada aracı bir faktör olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın verileri, Türkiye'de faaliyet gösteren bir savunma sanayi şirketinde görev yapan 208 çalışandan anket yöntemiyle toplanmıştır. Değişkenler arası ilişkiler aracılık analizleriyle incelenmektedir. Araştırmanın sonucunda, çalışma yaşamı alanlarının işe adanmışlığı olumlu yönde etkilediği görülmüştür. İşe adanmışlık da benzer şekilde örgütsel vatandaşlık davranışını olumlu yönde tahmin etmektedir. Çalışma yaşamı alanlarından beş faktörün (adalet, ödül, çevre, kontrol ve değerler) örgütsel vatandaşlık davranışını üzerindeki etkisinde işe adanmışlığın tam aracı rolü saptanırken iş yükü ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Anahtar Kelimeler; çalışma yaşamı alanları (iş yükü, adalet, ödül, çevre, kontrol ve değerler), işe adanmışlık, örgütsel vatandaşlık davranışı
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the mediating role of work engagement in the relationship between areas of work life and organizational citizenship behavior. The research tests an integrative model that takes into account the possible effects of different areas of work life on organizational citizenship behavior. In addition, the mediating role of work engagement in this relationship is also tested. More specifically, perceived compliance in six areas of work life (workload, fairness, reward, community, control, and values) is considered as a predictor of organizational citizenship behavior, while work engagement is considered as a mediating factor in understanding the underlying mechanism of organizational citizenship behavior. The data of the study were collected from 208 employees working in a defense industry company operating in Turkey by survey method. Relationships between variables are examined by mediation analyzes. As a result of the research, it has been seen that areas of work life have a positive effect on work engagement. Work engagement similarly predicts organizational citizenship behavior positively. While the full mediator role of work engagement was determined in the effect of five factors (fairness, reward, community, control, and values) on organizational citizenship behavior, no significant relationship was found between workload and organizational citizenship behavior. Keywords; areas of work life (workload, fairness, reward, community, control, and values), work engagement, organizational citizenship behavior