Demokratik bir tasarım yöntemi olarak kullanıcı katılımlı modelin kamusal mekânlar üzerinden değerlendirilmesi: Karabük valilik binası örneği
Evaluation of the participant user model through public space as a democratic design method; Karabuk governorship building example
  1. Tez No: 733998
  2. Yazar: SEMİH ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Toplumların demokratik bir ortamda var olma talepleri, mimarlık alanında yeni yöntem ve yaklaşımlara duyulan ihtiyaçları ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, tasarım alanında demokratik bir süreç olarak kabul gören kullanıcı katılımlı modelin bir kamusal mekân üzerinden yeniden düşünülmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu noktadan hareket eden çalışmada, öncelikle kamu, kamusal mekân ve kamusal yapı kavramları açılmış ve ideal kamusallık olgusunun yaratılması için kullanıcı katılımıyla karar alma süreçlerinde demokratik bir ortamın gerekliliği vurgulanmıştır. Kullanıcı katılımlı modelin uygulandığı çalışmada, Karabük Valilik Binası ele alınmıştır. Karabük Valilik Binası ilk olarak, Karabük Belediyesi'nin bir belediye binası üretilmesi için açtığı proje yarışması aracılığıyla yapılmıştır. Ancak günümüzde Valilik binası olarak işlevini sürdürmektedir. Mimari proje yarışması yoluyla belediye hizmeti için üretilmiş bir tasarımın, farklı işlevdeki bir yapıya dönüşmesi durumunda işlevsel sorunların oluşacağı argümanıyla, Karabük Valilik binası çalışmanın kapsamına alınmış ve kullanıcı katılımının olduğu bir ortamda yapının yeniden nasıl yorumlanacağı incelenmiştir. Bu incelemeyi yapabilmek için yapının kullanıcılarına yönelik anket uygulanmıştır. Böylece, kentlinin yaşantısını şekillendiren kamusal mekânların ideal tasarımına ilişkin durumlar saptanmış ve demokratik bir ortamda katılımcıların önerileri ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, Karabük Valilik Binası örneğinin Karabük'ün mimarlık ortamında yerel otoritenin kendi inisiyatifini ortaya koyduğu örneklerden biri olduğu da gözlenmiştir. Bu nedenle çalışmada, yerel otoritelerin ideolojilerinin baskın olduğu ortamlar yerine katılımcıların varlığında gerçekleşen tasarım kararlarıyla, mekân ve kullanıcı arasındaki uyumun daha nitelikli ve sürdürülebilir olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The demands of societies to exist in a democratic environment have revealed the need for new methods and approaches in the field of architecture. In this study, it is aimed to rethink and evaluate the user-participation model, which is accepted as a democratic process in the field of design, through a public space. From this point of view, in the study, first of all, concepts such as public, public space and public structure were opened and the necessity of a democratic environment in decision-making processes with user participation was emphasized in order to create the ideal publicity phenomenon. In the thesis, in which the user-participation model was applied, Karabük Governor's Building was taken as case study. The Karabük Governor's Building was first built through the competition held by the Karabük Municipality to produce a municipal building. However, it continues to function as the Governor's Building today. With the argument that functional problems will arise if a design produced for the function of a municipal building through an architectural project competition turns into a structure with a different function, the Karabük Governor's Building was included in the scope of the study and how the building would be reinterpreted in an environment with user participation was examined. In order to make this review, a survey was conducted for the users of the Karabük Governor's Building. Thus, the situations regarding the ideal design of public spaces that shape the life of the citizens were determined and the suggestions of the participants were revealed in a democratic environment. It has also been observed that the example of the Karabük Governor's Building is one of the examples in the architectural environment of Karabük, where the local authority reveals its own initiative. For this reason, in the study, it is thought that the harmony between the space and the user will be more qualified and sustainable with the design decisions made in the presence of more democratic and transparent environments instead of the environments where the ideologies of the local authorities are dominant.