Serada hıyar küllemesine karşı alternatif savaşım yöntemleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 65718
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONOGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ABSTRAKT Bu araştırmada serada hıyarlarda külleme (Erysiphe cichoracearum) hastalığına karşı NaHC03, KH2PO4, NaSi, di-1-p-Menthene adlı kimyasal maddelerin etkileri ve laboratuarda ise K2HP04 ve KH2P04'ın dayanıklılığı uyarıcı etkileri Kontrol, WP kükürt ve triadimefon ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Serada alternatif maddeler uygulanmış bitkilerde enfeksiyon çok yoğun görülmüş, hastalık daha çok yaşlı yapraklarda etkili olmuş ve üst yapraklara doğru infeksiyon azalmıştır. Alternatif maddeler hastalık başladıktan sonra yapraklarda hastalığı kontrol edemezlerken, hastalık görülmeyen yapraklarda hastalığı geciktirmişlerdir. Burada NaHCOa en etkili materyal olarak bulunmuştur.NaHC03+di-l-p-Menthene karışımıda etkili bulunmuştur. Fungisitlerin yoğun infeksiyonda başarı şansları az olmuş, istatistiksel anlamda olmasa da WP kükürt triadimefon' a göre daha etkili olmuştur. Laboratuarda kullanılan uyarıcılar (K2HP04 ve KH2P04) kotiledonlarda lokal sistemik etkili bir koruma sağlarken bu etki üst yapraklara taşınamamış ve bitki boyunca sistemik uyarılmış dayanıklılık gözlenememiştir. Bu çalışmada WP kükürt ve triadimefon hastalığın kontrolünde etkili olmuşlardır. Bu sonuçlardan, NaHCCVm yalnız başına veya fîlm-oluşturan polimerler ve fungusitlerle birlikte bir program dahilinde sera koşullarında denenmesinde yarar olacağı kanısına varılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effects of chemical materials;NaHC03, KH2P04, NaSi and di-1-p-Menthene on powdery mildew disease of cucumber (Erysiphe cichoracearum in greenhouse and the effects of K2HPO4 and KH2P04 on induced resistance in laboratory were investigated. The results were compared with Control, WP sulfur and triadimefon. In greenhouse, high density of infection were observed on plants with alternative materials and it was more effective on old leaves and infection decreased towards the above leaves. The alternative materials could not control the disease after the symptoms started, however, it could delay the infection on uninfected leaves. NaHCC»3 was found the most effective material. Combination of NaHC03+di-l-p-menthene was found also effective. The chance of the fungicide were low at high level of infection. Although it was found statistically not important, WP sulfur was more effective than triadimefon. The inductants ( K2HP04 and KH2P04) which were used in laboratory were effective for local systemic protection on cotiledons, but this effect wasn't taken to above leaves and there were no induced systemic resistance on all plant. In this part of study WP sulfur and triadimefon were effective on controlling the disease. Considering the results above, it was believed that examining NaHC03 alone or combination with film- forming polimers and fungicides will be usefull in a program in a spreying greenhouse conditions. VIII