15-B yaprak gübresinin hıyar ve domates fideciliğinde yeri
The effect of leaf fertilizer 15-B on cucumber and tomato seedlings
  1. Tez No: 5731
  2. Yazar: ALİ İHSAN İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi 15-B YAPRAK GÜBRESİNİN HIYAR VE DOMATES FİDECİLİ?İNDE YERİ Ali İhsan İLHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Gürkan Çelebi 1987, Sayfa: 40 Jüri: Doç. Dr.Gürkan Çelebi Prof.Dr. Sevim Zabunoğlu Prof.Dr. İdris Kovancı Bu araştırmada, ar tan konsantrasyonlarda sıvı gübre uygulamasının, hıyar ve domates bitkilerinin fide döneminde, gelişim üzerine etkisi incelenmiştir. Yetiştirme ortamı olarak 1/4 turba toprağı (yeniçağa) + 1/4 perlit (Etibank) + 1/4 dere kumu + 1/4 bahçe toprağı olmak üzere özel olarak hazırlanmış fide harcı kullanılmıştır. Artan konsantrasyonlarda sıvı gübreleme ; % 0.0, % 0.05, % 0.1, % 0.2, % 0.4 ve % 0.6 olmak üzere altı farklı düzeyde beş defada uygulanmıştır. Fideler tarlaya şaşırtma aşamasına gelince hasat edilmiştir. Sonuçta; fidelerin kuru madde miktarı ile azot, fosfor ve potasyum alımları incelenerek hıyar ve domates fideleri için en uygun sıvı gübrelemenin %0.1 ile % 0.4 uygulamaları arasında olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Hıyar, domates, sıvı gübreleme, fide gelişim dönemi, tüp, harç, kuru madde, azot, fosfor, potasyum.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF LEAF FERTILIZER 15-B ON CUCUMBER AND TOMATO SEEDLINGS Ali İhsan İlhan Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Giirkan Çelebi 1987, 40 pages Jury: Assoc. Prof.Dr. Giirkan Çelebi Prof.Dr. Sevim Zabunoğlu Prof. Dr. İdris Kovancı In this research, the effects of the application of liquid fertilizer 15-B in increasing concentration on the seedling development cycle of cucumber and tomato plants were examined. A mixture of 1/4 peat (yeniçağa) + 1/4 perlite (Etibank) + 1/4 river sand + 1/4 garden soil was used as growth media. Liquid Fertilizer in increasing 'concentration were applied five times. Applied concentrations were 0.0 %, 0.1 %, 0.2 %, 0.4 %, and 0.6 %. The seedling were harvested just before transplanting.V Dry matter production and contents nitrogen, phosphorus and potassium were determined and it was found that the optimal liquid fertilizer concentration was between 0.1 % - 0.4 % for both cucumber and tomato seedlings. KEY WORDS : Cucumber, tomato, liquid fertilization, seedling development cycle, tube, mixture, dry matter, nitrogen, phosphours, potassium.