İnguinal Herni onarımı sonrası hastaların özelliklerine göre akut ve kronik ağrılarının değerlendirilmesi
Factors associated with acute and chronic pain after inguinal herniorraphy
  1. Tez No: 734012
  2. Yazar: ELİF ÖNGEL
  3. Danışmanlar: DR. ECDER ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı anestezi tipi, hastaların demografik özellikleri, preoperatif duygusal durumları ve postoperatif ağrı prevelansları arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Bu şekilde, postoperatif ağrı prediktörlerini de araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu randomize, prospektif bir çalışmadır. ASA (American Society of Anesthesiologist) I-II ve 18-65 yaş arasında olan 100 hastaya inguinal herni onarımı iki tip anestezi altında uygulandı: genel ( propofol- desfluran) ve spinal (%0.5 bupivakain). Ayrıca postoperatif ağrı her grup içinde hastaların demografik özellikleri ve psikolojik durumları ile de karşılaştırıldı. Akut ağrı 1, 2, 4, 6, 12 ve 24. saatlerde Numerical Rating Scale (NRS) ile, kronik ağrı 1, 2 ve 3. aylarda Douleur Neuropathique 4 Questions (DN4) ile değerlendirildi. Tüm hastalara standart postoperatif analjezi tedavisi verildi. Bulgular: Spinal anestezi alan grup postoperatif 1 ve 2. saatlerde daha az ağrı hissederken, 24. saatte daha fazla ağrı hissetti. Postoperatif 24. saatte Karadenizli ve Güneydoğu Anadolulu hastalar daha az ağrı hissettiler. Hastaların anksiyeteleri ile akut ve kronik ağrıları arasında anlamlı bir korelasyon saptanmıştır. Postoperatif kronik nöropatik ağrı çalışmaya katılan 100 hastadan 10'unda bulunmuştur. Sonuç: Spinal anestezi postoperatif akut ağrı şiddetini azaltmaktadır. Türkiye'de hastaların memleketleriyle akut ağrıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anksiyöz hastalarda akut ağrının şiddeti artmakta olup kronik ağrı prevelansında da artış vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to analyze the relationship between types of anestehesia, patients demographic variables, preoperative emotional states and the prevalence of postoperative pain. In this way, we want to explore predictors of postoperative pain. Method: In a randomized, prospective study, postoperative pain was assessed in 100 patients, who are ASA (American Society of Anesthesiologist) I-II and between 18-65 years old, undergoing inguinal herniorrhaphy with two types of anesthesia: general (propofol-desflurane) and spinal (0.5% bupivacaine). And also postoperative pain compaired with patients demographic properties and psychological conditions in each group. We evaluated acute pain at 1, 2, 4, 6, 12 and 24. hours with Numerical Rating Scale (NRS) and chronic pain at 1, 2 and 3. month with Douleur Neuropathique 4 Questions (DN4). All patients had standart postoperative analgesia treatment. Results: Group spinal anesthesia had lower acute pain at 1 and 2. hours but they felt much pain at 24. hour. People from blacksea and southeastern anatolia region had low pain levels at 24. hour. Also patients anxiety was correlated with acute and chronic postoperative pain. 10 of 100 patients complained about postoperative chronic pain. Conclusion: Spinal anesthesia decreases acute pain intensity. In Turkey patient's region is releated with acute pain. Anxious patients feel increased pain levels for acute pain and also anxiety increase chronic pain prevelance.