AB ortak ulaştırma politikası çerçevesinde Türkiye'de deniz ulaşımı ve güvenliğinin incelenmesi
Examination of maritime transport and security in Turkey within the framework of EU common transport policy
- Tez No: 734034
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Uluslararası İlişkiler, Marine Science, Marine, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın ilk bölümde öncelikle AB tarihi, AB ortak ulaştırma politikaları ve genel anlamda ulaştırma yolları incelenerek; deniz yolu ulaşımı detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Devam eden bölümde Türkiye'de ulaştırma biçimleri incelenerek, AB politikaları ile uyumları ve çalışmaları gözetilmektedir. Aynı zamanda birtakım sayısal veriler ile gerek AB ulaşımındaki gerekse Türkiye ulaşımındaki mevcut durum ortaya konmaktadır. Tez çalışmasının ilerleyen bölümünde deniz yolu taşımacılığı ele alınmaktadır. AB'de ve Türkiye'de deniz güvenliği politikaları kavramsal çerçeve şeklinde incelenmektedir. Bu tez çalışmasında deniz güvenliği, İngilizcede“maritime safety”olarak bilinen kavramda incelenmekte; bunun yanında yine İngilizcede“maritime security”olarak bilinen kavrama, bilgi amaçlı değinilmektedir. Çalışma, akabinde Türkiye'de deniz yolu ulaşımına odaklanmakta, bu ulaşım yoluyla ilgili ulaşım ve güvenlik konusunda bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bütün bu literatür taraması sonucunda ise özet niteliğinde bir sonuç yazısı ile çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, the history of the EU, the EU common transport policies and the transport routes in general are examined; maritime transport is discussed in detail. Ongoing section examining the modes of transport in Turkey is supervised compliance with EU policies and activities. Withal, the current situation in both EU transport and Turkish transport is revealed by some numerical data. The following part of the thesis study deals with maritime transportation. Maritime security policies in the EU and Turkey are examined in the form of a conceptual framework. In this thesis, maritime security is examined in the concept known as“maritime safety”in English. In addition, the concept known as“maritime security”in English is mentioned for informational purposes. Then the study focuses on maritime transportation in Turkey and aims to provide information on transportation and safety related to that transportation. As the end of all this literatüre review, the study is completed with a summary result.