Kadınların özel hallerinin fıkhî hükümlere etkisi
The effect of women's special conditions on fiqh provisions
- Tez No: 793486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HADİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bütün dinlerde olduğu gibi İslâm dininde de mükellef olan kadın ve erkekler, Allah tarafından emredilen ibâdetleri yapmakla sorumludurlar. Ancak özel durumlar olarak tanımlayabileceğimiz bazı haller vardır ki bu durumlarda kadın ya da erkekler bazı ibâdetleri yapamazlar. Bu hallerde ibâdetlerin yapılmaması gerektiği, bu hallerin ibâdete engel bir durum oluşturması veya aklımızla kavramaktan aciz kaldığımız başka sebeplerden kaynaklanır. Bu çalışmada kadınların sahip olduğu biyolojik özellikler/farklılıklar nedeniyle yaşadıkları hayız, nifas ve istihâze gibi özel hallerinde normal zamanlarında sorumlu oldukları ibâdetlerle yükümlü olup olmadıkları, bu ibâdetleri yapmakla yükümlü olmadıkları takdirde özel halleri sona erdiğinde yapmadıkları ibâdetlerin kazasının gerekip gerekmediği konularında dört büyük amelî mezhebin, İbn Hazm ve İbn Teymiyye gibi İslâm hukukçularının görüş ve delilleri dikkate alınarak çağdaş bazı araştırmacıların fikirleri ile mukayese edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Islam, both men and women are responsible for performing the acts of worship commanded by Allah. However, there are special circumstances in which women or men may be prohibited from performing certain acts of worship. The prohibition is due to situations that prevent worship or reasons that we cannot comprehend with our minds. The aim of this study is to examine whether a woman, due to her physical and biological characteristics such as menstruation, puerperium, and istihâze, can perform the acts of worship she is responsible for during her normal times, and whether it is necessary to make up for these prayers if she does not. The opinions of Islamic sects and scholars such as Ibn Hazm and Ibn Taymiyya will be discussed and compared with the ideas of some contemporary researchers.