Serahsi'nin 'El-Mebsut' isimli eserinde Şafiî'ye yönelik atıfların tesbit ve incenlemesi
The determination and examination of the references to Shafii i̇n Serahsi's 'Al-Mebsut'
- Tez No: 734049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MURAT KUMBASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Hanefî mezhebinin önde gelen âlimlerinden biri olan Şemsu'l-eimme Serahsî'nin (v. 483/1090) el-Mebsût isimli eserinde aile hukukuna ilişkin olarak İmam Şâfiî'ye yönelik atıf ve tenkitlerini ihtiva etmektedir. Bu atıf ve tenkitlerin incelenmesi; fukahânın meselelere yaklaşırken fıkhın aslî ve ferî kaynaklarından nasıl yararlandıklarını tahlil etmesi, usûl ve metodlarının farklılıklarını ortaya koyması bakımından önem arz etmektedir. Tezimiz; giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amaç, yöntem ve kaynaklarına değindikten sonra Serahsî ve Şâfiî'nin hayatlarına, fıkıh ilmindeki konumlarına ve eserlerine temas ettik. Birinci bölümde nikâh bahsindeki atıfları, ikinci bölümde ise evliliğin neticeleri ve son bulması ile ilgili atıfları ele aldık. Söz konusu atıfların incelenmesi sonucunda ulaştığımız bir takım neticelere de sonuç kısmında yer verdik.
Özet (Çeviri)
This study contains the references and criticisms of Shams al-A'imma Sarakhsi (d.483/1090), one of the leading scholars of the Hanafi sect, to Imam Shafii regarding family law in his work al-Mabsut. The examination of these references and criticisms is important in terms of analyzing how the fuqaha made use of the primary and secondary sources of fiqh while approaching issues, and revealing the differences of their modes and methods. This thesis consists of introduction, two chapters and conclusion. In the introduction, the lives, positions in the science of fiqh and works of Serahsi and Shafii in are touched upon after mentioning the aim, methods and references of the study. In the first part, the references in the subject marriage, and in the second part, the references regarding the results and the dissolution of marriage are discussed. And a number of conclusions reached as a result of the examination of the references in question are included in the conclusion chapter.