Skapular diskinezisi olan kickboks sporcularında üst ekstremite stabilizasyon, propriosepsiyon ve beden imajının değerlendirilmesi
Evaluation of upper extremity stabilization, proprioception and body image in kickbox athletes with scapular dyshinesia
  1. Tez No: 734050
  2. Yazar: BURAK ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN SAYACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET SKAPULAR DİSKİNEZİSİ OLAN KİCKBOKS SPORCULARINDA ÜST EKSTREMİTE STABİLİZASYON, PROPRİOSEPSİYON VE BEDEN İMAJININ DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışma, skapular diskinezisi olan ve olmayan kickboks sporcularının üst ekstremite stabilizasyon, propriosepsiyon ve beden imajlarını değerlendirmek amacıyla yapımıştır. Çalışmaya, 18-35 yaş aralığında olan 56 erkek kickboks sporcusu dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılan sporcular skapular diskinezisi olup olmamalarına göre iki gruba ayrılmıştır. Katılımcıların Propirosepsiyon duyusunu 40/70 ile 90,135 derecelerde değerlendirmek için dijital inklinometre (Dualer IQ Pro, JTECH Medical Industries) kullanılmıştır. Skapular diskinezi değerlendirmek için“Lateral Skapular Slide Test (LSST)”, beden imajı değerlendirmek için“Beden Değerlendirme Ölçeği (BDÖ)”omuz eklem stabilizasyonunu değerlendirmek için ise“Kapalı Kinetik Zinciri Üst Ekstremite Stabilizasyon testi (ÜEST)”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin tanımlanması ve istatistiksel olarak değerlendirilmesinde frekans, yüzde ve ortalamalar kulanılmıştır. Gruplar arası bağımlı değişkenlerin değerlendirilmesinde ise bağımsız örneklem t testi yapılmıştır. Sosyodemografik özellikleri açısından gruplar arasında fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF UPPER EXTREMITY STABILIZATION, PROPRIOCEPTION AND BODY IMAGE IN KICKBOX ATHLETES WITH SCAPULAR DYSHINESIA This study was conducted to evaluate upper extremity stabilization, proprioception and body images of kickboxers with and without scapular dyskinesia. 56 male kickboxers between the ages of 18-35 were included in the study. The athletes participating in the study were divided into two groups according to whether they had scapular dyskinesia or not. A digital inclinometer (Dualer IQ Pro, JTECH Medical Industries) was used to evaluate the proprioception sense of the participants at 40/70 and 90,135 degrees.“Lateral Scapular Slide Test (LSST)”was used to evaluate scapular dyskinesia,“Body Rating Scale (BDI)”was used to evaluate body image, and“Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stabilization Test (UEST)”was used to evaluate shoulder joint stabilization. Frequency, percentage and averages were used in the definition and statistical evaluation of the obtained data. Independent sample t-test was used to evaluate the dependent variables between groups. There was no difference between the groups in terms of sociodemographic characteristics (p>0.05).