Antifouling biosidlerden organokalay vepestisit bileşiklerinin Samsun limaniçigüncel sedimentinde GC – MSMS/Q-TOFteknikleriyle değerlendirilmesi
Assessment of organotin and pesticide compounds used asantifouling biocides by GC – MSMS/Q-TOF techniques in the Samsunharbour bottom sediment from south black sea, Turkey
  1. Tez No: 734061
  2. Yazar: KARTAL ÇETİNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE SELMA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Antifouling kimyasallar ekonomik olarak, deniz taşıtlarının/araçlarının daha az bakıma ihtiyaç duyması, daha uzun seyir halinde kalmasını mümkün kılar. Çevresel olarak faydaları ise daha az yakıt kullanımı, istilacı türlerin denizel ortamda yer değiştirmesini engellemiş olurlar. Organokalaylı bileşikler fouling yapan organizmalara karşı en etkili kimyasal bileşikler olduğu için yoğun şekilde deniz taşıtlarında kullanılmıştır. Ancak bu faydalarının dışında hedefli olmayan denizel organizmalara ve deniz ekosistemi üzerinde ciddi bir yıkıcı etkiye sahiptirler. Bu etkilerinden dolayı antifouling boya olarak kullanımı yasaklanmış; Alternatif olarak kullanılan organik biositlerden bazıları yasaklanmış, diğerlerinede sınırlamalar getirilmiştir. Bu tez çalışmasında, ilk kez antifouling biosidlerden organokalay (mono, di, tri) bütil ve –fenil bileşikleri ve pestisit (diuron, chlorothalonil, dichlofluanid, DCOIT, irgarol, folpet, phthalamide) bileşiklerinin Tandem GC – MSMS/Q-TOF tekniği kullanılarak Samsun Limanı (Karadeniz) sedimentlerindeki durumu ve miktarsal dağılımı araştırılmıştır. Her iki grup (organokalaylı bileşikler, pestisitler) için sediment numunelerinde ayrı ekstraksiyon ve analitik yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntemin geçerliliği sertifikalı numune ile çalışılarak test edilmiştir. Antifouling pestisit ve organokalaylı bileşikler kullanım yasağına rağmen tespit edilmiş, ve hatta liman içinde trafiğin hareketli olmadığı ve su değişiminin az olduğu sediment örnekleme noktalarında; (limanın iç kesimlerinde, onarma – bakım ve park alanlarında) yüksek değerlerde tespit edilmiştir (5.1 – 669.5 ng/g). Toplam organokalaylı bileşikler liman içinde; %84 monobütilkalay (MBT)+ tribütilkalay (TBT) olup ve bulgular baskın MBT' nin taze (yeni) kaynak girdisi iken, TBT' nin biyolojik aktivitesinin bir sonucu olduğu yönündedir. Pestisit bileşiklerinden ise, diuron (n.d. – 11.28 ng/g) ve irgarol'un (n.d. – 26.53 ng/g) liman içindeki varlığı, liman çevresinde mevcut bir tarımsal faaliyet alanının olmaması nedeni ile, gemilerden kaynaklandığını destekler yöndedir. Literatürde kabul gören ekotoksikolojik risk ve güncel sediment kalite rehberleri ile sonuçlar karşılaştırıldığında; Samsun Limanı sedimentlerinin antifouling biosid olarak kullanılan yasaklı organokalaylı bileşikler ile alternatif pestisitler açısından kirli durumda olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antifouling chemicals enables that marine vessels needs less maintenance and spend a long time on marine water economically. In the view of environmental benefits is that they also prevent invasive species distribution and less fuel consumption. Organotin compounds were massively used on marine vessels due to most effective chemicals on fouling organisms. However, except for benefits, they have a deleterious effect on untargeted marine organisms and the ecosystem. For this impact, they have been banned to utilize antifouling paint ; Alternative booster biocides also banned or some of them have been restricted. This thesis deals firstly with organotin butyl and phenyl compounds and alternative pesticides (Diuron, Chlorothalonil, Dichlofluanid, DCOIT, Irgarol, and Folpet) conditions and quantitative distribution in Samsun Port (Karadeniz) by using Tandem GC – MSMS/Q-TOF techniques. For each group (organotin compounds and pesticides), extraction and analytical process were developed in sediment samples. The developed method was validated with certified reference material. Although the organotin compounds and pesticides usage were banned, they have been found in the sampled stations (Docking, repairment stations) in the port where the concentration of pollutants (5.1 – 669.5 ng/g) was high in less marine traffic and limited water exchange stations. Total organotin compounds in port distribution were mainly MBT+TBT (84 %), profoundly present of MBT (53 %) was supported the hypothesis that not only comes from fresh input also biological activity byproducts of TBT. As for pesticide compounds; because there is no agricultural activity is exists in the port vicinity, distribution of diuron (n.d. – 11.28 ng/g) and irgarol (n.d. – 26.53 ng/g) concentrations in the port are supported the idea that maritime activity from ships. Compared the acquired results with accepted ecotoxicological risk and updated sediment quality guidelines in the literature, it has been observed that Samsun port sediments are polluted with antifouling biocides as utilized banned organotin compounds and alternative pesticides.