In-silico models in antifouling paint technology
Antifouling boya teknolojisinde in-siliko modeller
  1. Tez No: 774236
  2. Yazar: CENGİZHAN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Cansız yüzeylerin canlı organizmalar tarafından kaplanmasına biyofouling denir. Denizel alanda ekosistemin bir gereği olan biyofouling, denizel endüstriler için istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Akuakültür ağlarının biyofouling oluşturan canlılara sağladığı geniş yaşam alanı, organizmaların bu yüzeye istilasına neden olur. Biyofouling nedeniyle kafes ağlarının gözenekleri kapanır, toplam kütle ve hidrodinamik sürtünme artar ve kafes sistem taşıyıcılarına zarar verir. Biyofouling nedeniyle kapanan ağ gözenekleri, oksijence zengin deniz suyunun kafese geçişini azaltır ve biyolojik atıkların kafesten çıkmasını engeller. Bu çalışmada, antifouling kaplamaların antifouling özelliklerini değerlendirmek için in-siliko tekniklerin tutarlılığı test edilmiştir. Moleküler doklama analizlerinde Balanus amphitrite, Hydroides elegans, Bugula neritina ve Ulva lactuca'nın hedef proteinleri kullanıldı. Kültür balıkçılığı ağlarını kaplamak için ana bağlayıcı olarak rosin, parafin mumu, stiren-akrilik kopolimer ve lanolin kullanılmıştır. Alan testlerinde biyosit olarak econea, diuron ve irgarol kullanılmıştır. Moleküler doklama analiz sonuçlarına göre econea, B. amphitrite, H. elegans, B. neritina ve U. lactuca hedef proteinlerine en yüksek bağlanma afinitesini elde etmiştir (Sırasıyla, -7.0 kcal/mol, -6.0 kcal/mol, -9.2 kcal/mol and -6.7 kcal/mol). Alan testlerinde econea'nın diuron ve irgarol ile karşılaştırıldığında en iyi performansı verdiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, gözlemlenen yüksek korelasyon sayesinde moleküler doklama algoritmaları, geleneksel antifouling boya teknolojisi geliştirme süreçlerini bir sonraki seviyeye taşıyacaktır
Özet (Çeviri)
The coating of inanimate surfaces by living organisms is called biofouling. Biofouling, which is a necessity of the ecosystem in the marine field, causes undesirable consequences for the marine industries. The wide living space provided by aquaculture nets to biofouling creatures, causes the invasion of the organisms to this surface. Due to the biofouling, the pores of the cage nets are closed, the total mass and the hydrodynamic friction increases and damages the cage system carriers. The net pores, which are closed due to biofouling, reduce the passage of oxygen-rich sea water into the cage and prevent the biological wastes from leaving the cage. In this study, the consistency of in-silico techniques was tested to evaluate the antifouling properties of coatings. The target proteins of Balanus amphitrite, Hydroides elegans, Bugula neritina and Ulva lactuca were used in molecular docking analyses. In order to coat the aquaculture nets, rosin, paraffin wax, styrene-acrylic co-polymer and lanolin were used as main binders. Econea, diuron and irgarol were used as biocides in field experiment. According to the results of molecular docking analysis, econea achieved the highest binding affinities to the targets proteins of B. amphitrite, H. elegans, B. neritina and U. lactuca (-7.0 kcal/mol, -6.0 kcal/mol, -9.2 kcal/mol and -6.7 kcal/mol, respectively). In field tests, it has also been observed that econea gives the best performance compared to diuron and irgarol. In conclusion, due to the high correlation was observed, molecular docking algorithms will take traditional antifouling technology development processes to the next level.