Buzağı dışkılarında cryptosporidum SPP. antijenlerinin ELİSA ile araştırılması
The investiganiton of the presence of antibodies for cryptosporidum SPP. i̇n calves fecal samples using ELİSA
  1. Tez No: 734069
  2. Yazar: HAZAL KAR AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Cryptosporidiosis, yaş ve immun sistem aracılığıyla kontrol edilen bir hastalık olup, yenidoğan buzağılarda genellikle bakteriyel (E. Coli, ETEC-K99, Salmonella spp., Camplyobacter spp.) viral (coronavirus ve rotavirus) enfeksiyonlarla miks bir şekilde seyretmektedir. Günümüze kadar 30 Cryptosporidum bildirilmiş olmasına karşın sığırlarda Cryptosporidum parvum, C. bovis, C. ryanae ve C. andersoni olmak üzere dört tür yaygın olarak görülmektedir. Bunlardan C. parvum zoonotik bir tür olup insanlara da bulaşmaktadır. Araştırmanın yürütüleceği hayvanlar, Van ve çevresindeki modern çiftlik ve köy ahırlarındaki sığır işletmelerinde bulunan altı aylığa kadar olan buzağılardan oluşacaktır. Altı aylığa kadar olan buzağıların Cryptosporidum prevalansı ELISA yöntemiyle belirlenecektir. Zoonoz bir protozoal enfeksiyon olması bakımından sorumlu türlerin tanımlanması, tiplendirilmesi ve subtiplerinin belirlenmesine yönelik moleküler genetik araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cryptosporidiosis is a disease controlled by age and immune system. In newborn calves, progresses in a mixed manner with bacterial (E. Coli, ETEC-K99, Salmonella spp., Camplyobacter spp.) viral (coronavirus and rotavirus) infections. Although 30 Cryptosporidums have been reported to date, four species, Cryptosporidum parvum, C. bovis, C. ryanae and C. andersoni, are common in cattle of these, C. parvum is a zoonotic species and infects humans as well. Animals to be studied, in cattle holdings in modern farms and village barns in Van city and its surroundings calves up to six months old. The prevalence of Cryptosporidum in calves up to six months old will be determined by the ELISA method. In terms of being a zoonotic protozoal infection, there is a need for molecular genetic studies to identify, typify and subtype the responsible species.