Tokat bölgesindeki neonatal buzağı ishallerinin etiyolojisinin belirlenmesi
Determination of etiology of neonatal calves diarrhea in Tokat region
- Tez No: 468788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmanın amacı Tokat yöresinde neonatal buzağı ishallerine neden olan bazı enfeksiyöz etkenlerin prevalasının hızlı test kitleri ile ortaya konulmasıdır. Çalışmamız Tokat ilinde farklı büyükbaş hayvan işletmelerinden temin edilen 107 adet neonatal ishalli buzağıda gerçekleştirildi. Buzağılardan klinik muayenelerini takiben dışkı örnekleri alındı. Dışkı örneklerinin Rotavirus, Coronavirus, Giardia lamblia, E.coli K-99 ve Cryptosporidium yönünden immunokromatografik olarak hazır tanı kiti (Anigen Rapid BoviD-5 Ag Test Kit, Bionote, Inc. Korea) kullanılarak enteropatojen etkenlerin analizleri yapıldı. Neonatal ishalli buzağılara ait dışkıların analizleri sonucunda toplam 107 adet buzağıdan 36'sında çalışmada kullanılan beş enteropatojenlerden herhangi birine rastlanmamış olup, 71'inde bir ya da daha fazla enteropatojen tespit edilmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre; Rotavirüs enfeksiyonu %44,86, Giardia %16,82, Cryptosporidium %11,21, Coronavirüs %9,35 ve E.coli %7,48 oranında bulundu. Tokat bölgesindeki buzağı ishallerinde en yaygın gözlenen enfeksiyonun rotavirüs ve giardia etkenlerinden kaynaklandığı ve Tokat yöresindeki ishalli buzağıların tedavisinde ve ishalden korunmada bunun göz önüne alınması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the prevalence of some infectious agents causing neonatal calf diarrhea with rapid test kits in Tokat region. In This study was carried out in 107 neonatal diarrheal calves obtained from different cattle farms in Tokat region. Stool specimens were obtained from calves following the clinical examination. Stool specimens were analyzed using the immunochromatographic test kit (Anigen Rapid BoviD-5 Ag Test Kit, Bionote, Inc. Korea) for Rotavirus, Coronavirus, Giardia lamblia, E. coli K-99 and Cryptosporidium. As a result of analysis of the neonatal diarrheal fecal specimens, 36 none of the 107 calves did not have any of the five enteropathogens and 71 of the calves had to one or more enteropathogens. The rates of rotavirus, giardia, cryptosporidium, coranavirus and E.coli were found as 44,86%, 16,82%, 11,21%, 9,35% and 7,48%, respectively. In conclusion, it has been concluded that the most common infections in etiology of calf diarrhea in the Tokat region were rotavirus and giardia agents and that this should be taken into consideration in the treatment of diarrheic calves and the protection of diarrhea in Tokat region.