Türkiye'de modern posta teşkilatının kuruluşu ve gelişimi
The Establishment and development of modern the post organization in Turkey
  1. Tez No: 73407
  2. Yazar: ONUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT BİLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Osmanlı İmparatorluğu 'nun kuruluşundan itibaren zaman içinde gelişen ve genişleyen bir haberleşme örgütü vardı. Bu örgüt esas itibarı ile ulak ve menzilhane ikilisinden oluşup, yalnızca devlet hizmetleri için kullanılıyordu. Tanzimat Dönemi 'ne kadar ülke ahalisi, devletin haberleşme hizmetlerinden yararlanamamıştır. Osmanlı İmparatorluğu 'nda, halkın da yararlanabileceği bir haberleşme örgütü kurma çalışmaları, UMahmud Dönemi'nde (1808-1839) başlamıştır. Ancak sonuca Tanzimat Dönemi'nde (1839-1876), Padişah Abdülmecid zamanında (1839-1861) ulaşılabilmiştir. Ekim 1840' dan itibaren Posta Nezareti ismini alan haberleşme örgütü, hem devletin hem de halkın ihtiyacını karşılayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ottoman Empire had a communication organization which had developed and expanded in time since the establishment. This organization was mainly made up of courier and“menzilhane”and it was only being used for public services. Ottoman people hadn't utulized the state's communication services by the Tanzimat Period. The efforts of forming a communication organization which people can benefit from had started in Mahmud IPs Period (1808-1839) However the result was taken in ruler Abdülmecid term (1839-1861) in the Tanzimat Period (1839-1876). The communication organization was started to be called as Posta Service after October 1840. It has met the communication needs of both the state and the people since then.