Senyoraj ve enflasyonun refah maliyeti (Türkiye için bir uygulama)
Seigniorage and welfare cost of inflation (The case of Turkey)
- Tez No: 73406
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SENYORAJ VE ENFLASYONUN REFAH MALİYETİ (TÜRKİYE İÇİN BİR UYGULAMA) Ziya Korkut Eşrefoğlu İktisat Teorisi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1998 Danışman: Prof. Dr. Önder Özkazanç Bu çalışmanın amacı hükümetlerin para basarak elde ettikleri senyoraj geliri ile bu ve buna benzer nedenlerle yükselen enflasyonun neden olduğu refah maliyetinin Türkiye ekonomisi için hesaplanmasıdır. Hesaplamalar, ocak 1987 ile aralık 1997 arasında ve 132 aylık gözlemi içeren inceleme döneminde, paranın da yer aldığı bir fayda fonksiyonunu maksimize etmeye çalışan temsili bireylerden oluşan bir model yardımıyla yapılmıştır. Ayrıca, enflasyonun refah maliyetinin aynı zamanda para halasları ile tüketim harcamaları arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığını ima etmesi nedeniyle, böyle bir ilişkinin olup olmadığı test edilmiştir. Bunun için, çeşitli parasal büyükler ile tüketim harcamaları zaman serilerinin birim kök testleri ve gene aynı parasal büyüklükler ile tüketim harcamaları arasında eşbütünleşme testleri yapılmıştır. Çalışmada başlıca şu sonuçlara ulaşılmıştır. Senyoraj gelirlerinin reel gayri safı yurt içi hasılaya oranı, aylık ortalama 0.00252 olarak bulunmuştur. Bu oran, parasal taban kullanılarak yapılan klasik senyoraj hesaplaması ile elde edilen 0.0333 'ten oldukça düşüktür. Senyoraj ile enflasyon oranı ile arasında belli bir sistematik ilişki gözlemlenememiş; bu iki değişken arasında bir Laffer Eğrisi ilişkisinin de olmadığı sonucuna varılmıştır. Aylık ortalama 0.0554 olarak bulunan enflasyonun refah kaybı ile enflasyon oranı arasında ise, önemli dönemlerdeki değişmeler ortak özellikler olarak gözlemlenmiştir. Çeşitli zaman serisi teknikleri kullanılarak yapılan testler sonucunda, tüketim har camaları ile sadece Mİ para arzı arasında uzun dönemli bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT This dissertation aims to determine the magnitude of the seigniorage revenue created by printing money and to calculate welfare cost inflation that arises as a result of inflationary deficit financing policies for Turkish economy. It empirically investigates a Sidrauski-type model in which represantative agents try to maximize their utility functions that include money as a variable. The calculations are done by using monthly data for the period of January 1987 to December 1997. In addition, due to the fact that the welfare cost of inflation might imply that there is long term relationship between consumption expenditures and money balaces, we examined whether that kind of relationship exists or not. To do so, we tested unit roots and cointegration equations of the consumption expenditures and different monetary aggregates. The results of this study are as follows. The ratio of monthly seigniorage revenues to reel gross domestic product is 0.252 percent which is well below 3.33 percent, the seigniorage ratio calculated with using an ordinary equation. A finding is that in Turkey, there is no systematic relationship between seigniorage and inflation. It is also observed that there is no Laffer Curve relationship between the same variables. The welfare cost of inflation is found out to be 5.54 percent of GDP and an increasing function of inflation rate at the beginnig of the period observed whereas continiously decreasig throughout the rest of the period. It is also found out that as a combined outcome of the different tests we used, a long term relationship between reel per capita consumption expenditures and reel per capita Ml money supply is statistically significant