İç mimari makanda ses ve görüntünün insan üzerine etkileri
The Effects of sound and visual on human in interior architectural space
- Tez No: 73408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSOY BACAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İçmimari mekan, kullanıcısının ihtiyaçları ve buna bağlı etkinlikleri ile şekillenebilir. Boşluğun mekan halini almasında kullanıcı faktörü, en önemli etkenlerden biridir. İnsan, mekanı duyu organları yoluyla tanır. Duyularla aldığı uyanları belli bir süreç içerisinde anlamlandırır ve etkinlikte bulunur. Duyumlar, davranışları doğrudan etkiler. Mekanın algılanmasında kişinin deneyim ve birikimleri önemli rol oynar. Bunun yanında dikkat, ilgi, güdü gibi faktörler de algıyı etkilemektedirler. Göz ve kulak, davranışlarımızı en fazla yönlendiren duyu organlarımızdır. ikinci bölümde görsel ve işitsel algılamanın yanında gözün ve kulağın yapılan ile antropometrik olarak baş hareketleri ve görüş alanlan incelenmiştir. Hem görme, hem de işitme duyulan kullanıldığında, öğrenme de daha kolay olabilmektedir. Görsel-işitsel bir araç olan televizyon yaygın bir iletişim aracı olmasıyla günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu araştırmada televizyon, mekanda görsel- işitsel algılamaya örnek olarak verilmiştir. Bu aygıtın mekanda kendisine nasıl bir yer edindiği ile insan üzerinde fizyolojik, psikolojik, kültürel ve sosyolojik etkileri üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, bu etkilerin içmimari mekanda hangi yollarla yok edileceği araştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
Interior architectural space is shaped by its user's requirements and activities. User is the most important factor on changing a simple blank into a meaningful space. Depending on this, in this study, physical and psychological requirements are mentioned. Human being, identifies space by his sence organs. He gives meaning to the excitations that received by senses in a certain process and he participates in activities. Sensations, affect behaviours directly. One's experiences and buildups play an important role in perceiving space. In addition, such factors as attention, interest, and motive also affect perception. Eye and ear our organs of sense which direct our behaviours at most. In second chapter, in addition to visual and auditory perception; structers of eye and ear, and as in anthropometry head movements and fields of view were analysed. When our both seeing and hearing senses are addressed, learning becomes easier. Television is a necessary part of the daily life because it is a widespread communication implement. In this research, television was used as an instance for visual-auditory perception in space. What kind of place this implement takes in space and its physiological, psychological, cultural and sociological effects on human being were analysed. Finally, how to remove these effects from interior architectural space is researched.