Kitap tasarımında tipografinin etkinliği
The Emphasis of typography in book design
  1. Tez No: 73409
  2. Yazar: SİREL ŞANLIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP UYGUNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KİTAP TASARIMINDA TİPOGRAFİNİN ETKİNLİĞİ Sirel ŞANLIKAYA Grafik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1998 Danışman: Yrd.Doç. Mehtap UYGUNGÖZ Kitap; yaşanılan düşünce birikimlerinin anlık görüşe yansımasının ürün kimliğidir. Aktarımda yalınlık metne dönüşümdeki yolda yazarıyla okurun tanışıklığının gerçekleştiği boyutsal görüş kaynağıdır. Ve bu bağlamda başbaşa kalınması gereken bir araçtır. Bilgilenmenin öğrenme adına gelişim gösterdiği süreç; insanoğlunun doğasmda varolan merak güdüsünün işlevini korumasında ve kitapla gelen yazın dünyasına ulaşmada aracı konumunda yer almıştır. Yüzyıllar boyu süregelen düşüncenin paylaşımının belgeleme süreci içinde kitabın doğuşunda aktif rol oynadığı gerçeğidir. Belgeleme nitelikli metinlerin sunumu; içeriğinde gizli olanı okur hedef kitlesine algılama potansiyelince tüketiminin sağlanması, tasarım gücünde yatmaktadır. Kitabın okuru tarafından iyi bir kitap etiketini kazanması yolunda; düşüncenin bütünüyle görsel anlama yüklenmesinde ortak dilin egemenliği yadsınır boyuttadır. Kitabın tasarlanması yeniden oluşum adına değil; herşeyden önce yazmsal metnin içeriğinin, ağırlıklı kazanıldığı kavram irdelemesinde doğru yolda ilerlemesiyle mümkün kılınacaktır. Okura sunumda yazarın düşüncelerinin egemen olduğu tasanm içinde; bu egemenliği görünür hale getirmesi ve boyut kazandırması grafik tasarımcısının üzerinde durması gereken noktalardır.Metnin basılı hale gelmesini sağlayan biçimsel açıdan sistemleştirilmiş, boyut açısından anatomik yapılarının sorgulandığı ve bütünü oluşturan işaret dizilerinin tümel adı olan tipografinin; kitap tasarımdaki güncellik etkisi araştırmamda odak noktasını oluşturmaktadır. Amaç bu bağlamda; grafik tasarımcılarının okurla olan düşünce dialoglanndaki konumunun belirlenmesi bağlamında çözüme ulaştırılmaya çalışılmıştır. Grafik tasarım süreci içinde sorgulanagelen; kitabın metnin içeriğindeki etkisinin yazannca, tasarımcı ve okuru arasında gelişim gösteren sayaç konumunun varlığı kitap adına tasarım süzgecinde çözüme vardırmak istediğim noktadır. Okurda ölçmek istediğim nokta söz konusu olan kitabın yayım alanının türünün; şiir kitaplarında tipografı etkinliğinin belirlenmesi adına çözüm getirmeye çalıştığım grafik tasarımcısının, boyut kazandırdığı yaşanılan düşüncede yaşanan anı sağlamasının gücünün etkinliği olmuştur. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A book is an identification of a total knowledge. It is one of a kind in which the ideas of the author can be followed in a simple way. The improvement of learning is connected with education and curiosity of people. These thoughts have been active in the birth of the book for centuries. The introduction of the books that have a classification and secrets in it's contact have a relation with the strength of representation. The view of the book has a great effect on the reader. The organisation of the book should be in parallel with the concept of the book and not with a new format. The thoughts of the writer should be visible in the introduction. This is an important point which the graphic representative must carefully work on. The systematic things, the anatomic builder helps to form out the signs of typography and searches the daily use of book representation. In the presentation of this, I wanted to prove that the concept of the book has a direct relationship with the representative, the reader and the author. I wanted to find out how a graphic representative can work in parallel with a real reader to specify the typography activity in a poem book. IV