Renk verici oksitlerin değişik sırlarda ve sıcaklıklarda etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of the giving clour oxides at the differant glazes and temperatures
- Tez No: 73410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
.... YÜKSEK LİSANS TEZ OZU RENK VERİCİ OKSİTLERİN DEĞİŞİK SIRLARDA VE DEĞİŞİK SICAKLHCLARDA ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI N.Nazende Özkanlı Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekim 1998 Danışman: Yrd. Doç. Soner Genç Bu araştırmada, renk verici oksitlerin artan oranlarda değişik sır bünyelerine ilave edilerek, değişik derecelerde etkileri incelenmiştir. Tez konusu kapsamında, kurşunlu,kurşunlu alkali, kurşunlu borlu,alkali borlu ve fiitli sır bünyeleri araştırılmıştır. Yukarıdaki sır bünyelerini oluşturmak için (1000°C) üç hammaddenin farklı oranlardaki kanşımlanndan yararlanılmıştır. Bu karışım oranları üçgen diyagramlar şeklinde araştırmada sunulmuştur. Bu üçgen diyagramlarda 1000°C, 1200°C ve 1400°C dereceler için değişik sır bünyeleri seçilmiştir. Seçilen sırların yukarıda belirtilen sıcaklıklarda olgunlaşıp olgunlaşmadığı tekrar denenmiştir. Bunun sonucunda gelişen sırlara renk verici oksitler %1, %3, %5, %10 ve %20 oranlarında ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the oxides which gives colorful, by adding to the different glaze structures that increasing rates are examined related to the effects of different degrees. Connected to the topic of the thesis, the glaze structures with leaded,leaded alcali, leaded boron,alcali-boron and frit were researched. To form glaze structures(l 000°C),it's used from the blends at the different rates of three raw materials. In this study, these blends rates were presented in the shape of triangle diagrams. Several glaze structures were selected from this triangle diagrams such as 1000°C, 1200°C and 1400°C. Ifs retried that if they are matured or not at the heat's given above of selected glazes.