Değişim ihtiyacı karşısında sistem yaklaşımı ve I. HİBM. Komutanlığında uygulama
System approach to the need of change and practise in the I. st HIBMK
  1. Tez No: 73411
  2. Yazar: TANJU BAYRAMLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY UZKESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ DEĞİŞİM İHTİYACI KARŞISINDA SİSTEM YAKLAŞIMI ve 1nci HİBM.K. LIĞINDA UYGULAMA Tanju BAYRAMLI işletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1998 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nuray UZKESİCİ Günümüzde artan rekabet koşulları işletmelerin daha verimli yönetilmeleri konusunda yeni ve etkin yönetim araçlarının araştırılmasına neden olmuştur. Özellikle bilgisayar endüstrisinin gelişmesine paralel olarak olayların daha geniş bir açıyla incelenmesini ve daha uzun süreli çözümler geliştirilmesini amaçlayan Sistem Yaklaşımı giderek taraftar toplamaya başlamıştır. Bu çalışmadaki amaç Türk 4avacılığının önder kuruluşlarından biri olan 1nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı' nın değişim ve sistem yaklaşımı kapsamında değerlemesi ve önerilerin ortaya konulmasıdır. Bu çalışma sürekli yüksek teknoloji ile çalışan ve bu teknolojilerin gerektirdiği çok farklı uzmanlıklara ihtiyaç duyan havacılık kuruluşları açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Nowadays the high competition are to be cause researching new and effective management tools for more effective managing companies. Especially parallel to progressing in computer industry, system approach which aims to analyze the events in large perspective and improving long time solution gets lots of supporter. Aim of this study are evaluation of 1st Air Supply and Maintenance Center which is one of the leader organizations of the Turkish Aviation's in logistic system and presentation of suggestion under the scope of changing and system approach. This present study piays a highly important determining role in aviation associations that use the high technology which necessitates many diverse expertise.