Bilgi sistemlerinin stratejik planlaması ve Zeytinoğlu Holding A.Ş.'de bir inceleme
Strategic planning of information systems and a research in Zeytinoğlu Holding Company
- Tez No: 73412
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Önemi giderek artan Bilgi Sistemlerinin, işletmenin genel stratejilerini gerçekleştirmeye yönelik geliştirilmesi, işletmeye bu yönde önemli bir katkı sağlayacaktır. Bilgi Sistemlerinin bu amaç doğrultusunda geliştirilmesi de ancak belli bir stratejik plan çerçevesinde mümkün olabilir. Bu ana düşünceden hareketle hazırlanan çalışma, Stratejik Planlama Süreci içerisinde, Bilgi Sistemlerinin geliştirilmesine ve stratejilerinin belirlenmesine ilişkin temel yaklaşımları içermektedir. Birinci bölümde bilginin genel bir tanımı verilerek, işletme içinde duyulan bilgi ihtiyacı tanımlanmaya çalışılmıştır. Bilginin işletme için stratejik önemi ve yarattığı avantajlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Bilgi Sistemlerinin tanımı ve işletme içindeki gelişimi verilerek, üst yönetimin Bilgi Sistemlerine bakış açısı genel olarak tartışılmıştır. Üçüncü bölümde, Bilgi Sistemlerinin stratejik planlama süreci aşamaları tanıtılmıştır. Bilgi Sistem stratejilerinin belirlenmesinde kullanılan genel tekniklerde bu bölüm içinde ele alınmıştır. Son bölümde ise, Zeytinoğlu Holding Bilg'r İşlem Merkezi tarafından yürütülen, Zeytinoğlu Topluluğu Bilgi Sistem yapısının geliştirilmesine ilişkin çalışmalar, Stratejik Planlama Süreci içinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to realise the general strategies of the corporation as an action improving the information systems provides contribution to the corporation itself. Improving the information systems among those corporate goals demand on development of strategic plans. With this main idea, this study consists basic approachs of development of information systems as well as determination of strategies through the planning process. In the first part, with a general definition of“information”as a term, the requirement to the information in a corporation has been mentioned. In the same part it is also underlined that information has strategic importance and advantages. The second part is about the definition of information systems whereas the point of view of top management to the subject. In the third part the strategic planning phase of information systems has been introduced. The methods, which have been used to determine the information systems strategies are also declared in this part. The final part is related to the facilities done by Zebim (Zeytinoglu Holding Computer Department) in order to develop the structure of Zeytinoglu Group's Information systems under the assumption of strategic planning process.