Hemşirelerin çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini belirleme durumları
Nurse's identification of the symptoms and risks of child abuse and negligence
  1. Tez No: 734127
  2. Yazar: NUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma Karabük Üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesinde çalışmakta olan hemşirelerin çocuk ihmal ve istismarı ile ilgili bilgi durumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma toplam 124 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında“katılımcı anket formu”ve çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanılama ölçeği kullanılmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin ölçek puan ortalaması 258,16±23,78 dır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a descriptive study in order to determine the knowledge status of nurses working in Karabuk University training and research hospital about child neglect and abuse. The study was carried out with a total of 124 nurses. A“participant questionnaire”and a scale for diagnosing the symptoms and risks of child abuse and neglect were used to collect the data. While evaluating the data, descriptive statistical methods (number, percentage, mean and standard deviation) were used. The mean score of the nurses participating in the study was 258.16±23.78.