Hemşirelerin çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini belirleme durumları ile raporlamaya yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' identification of the signs and risks of child abuse and neglect and their attitudes towards reporting
- Tez No: 945947
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışma, pediatri kliniklerinde çalışmakta olan hemşirelerin çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini belirleme durumları ile raporlamaya yönelik tutumlarını ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Kesitsel ve ilişki arayıcı olarak tasarlanan çalışma, 2024'te Mersin Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çocuk kliniklerinde çalışmakta olan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olan hemşireler ile yapılmıştır.“Tanıtıcı Özellikler ve Soru Formu”,“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerini Tanılamada Hemşirelerin Bilgi Düzeylerinin Saptanmasına Yönelik Ölçek (ÇİVİBDÖ)”ve“Sağlık Çalışanlarının Çocuk İstismarını Raporlamaya Karşı Tutumlarını Belirleme Ölçeği (SÇİRKTÖ)”araçlarıyla veri toplanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin ÇİVİBDÖ'den aldıkları puan ortalamaları 3,76±0,45'tir. Bulgulara göre, hemşirelerin istismar ve ihmalin belirti ve risklerini tanılama bilgi düzeyleri genel olarak orta düzeydedir. Alt boyut ortalamaları da bu durumu desteklemektedir. SÇİRKTÖ'den aldıkları puan ortalamaları 3,40±0,36'dır. Raporlamaya yönelik tutumlar incelendiğinde, hemşirelerin raporlama sorumluluğu bilinci yüksek bulunurken, sürece dair kaygılarının sürdüğü görülmüştür. Katılımcıların tanıtıcı özelliklerine göre ÇİVİBDÖ ve SÇİRKTÖ'den aldıkları puan ortalamalarının genel olarak benzer olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). Hemşirelerin çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini belirleme durumları ile raporlamaya yönelik tutumları arasında pozitif; raporlama konusundaki endişeleriyle ise negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuç: Katılımcıların, çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanılamada bilgi düzeyleri arttıkça raporlama sorumluluk düzeyleri artmakta, raporlama ile ilgili endişeleri ise azalmaktadır. Bilgi düzeyi; eğitim durumu, çalışılan birim, deneyim ve alınan eğitim gibi faktörlerden etkilenmektedir. Özellikle çocuk acilde görev yapan ve deneyimli hemşirelerin daha bilinçli oldukları tespit edilmiştir. Ancak bilgi sahibi olmak tek başına yeterli olmamakta; duygusal, sosyal ve yapısal etkenler de raporlama davranışlarını etkilemektedir. Bu durum, hemşirelerin çocuk istismarı ve ihmalini önleme sürecinde etkin roller üstlenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the relationship between pediatric nurses' ability to identify the signs and risks of child abuse and neglect, and their attitudes toward reporting such cases. Method: Designed as a cross-sectional and correlational study, the research was carried out in 2024 at Mersin University Hospital. The study was conducted with nurses working in pediatric clinics who voluntarily agreed to participate. Data were collected using the“Descriptive Characteristics and Questionnaire Form,”the“Scale for Determining Nurses' Knowledge Levels Regarding the Signs and Risks of Child Abuse and Neglect (ÇİVİBDÖ),”and the“Scale for Determining Health Professionals' Attitudes Toward Reporting Child Abuse (SÇİRKTÖ).”The data were analyzed using descriptive statistics and Pearson correlation analysis. Results: The average score obtained by nurses from the ÇİVİBDÖ was 3.76±0.45. According to the findings, nurses' knowledge levels regarding the identification of signs and risks of abuse and neglect were generally moderate. Subscale averages also supported this finding. The mean score obtained from the SÇİRKTÖ was 3.40±0.36. When examining attitudes toward reporting, nurses demonstrated a high level of responsibility awareness, while concerns about the reporting process persisted. It was found that the mean scores from both scales were generally similar according to participants' descriptive characteristics (p > 0.05). A positive correlation was identified between the ability to identify signs and risks and attitudes toward reporting, while a negative correlation was found with concerns about reporting. Conclusion: As participants' knowledge levels regarding the signs and risks of child abuse and neglect increased, their level of responsibility in reporting also increased, while their concerns about reporting decreased. Knowledge level was affected by factors such as educational background, unit of employment, experience, and training received. It was found that nurses working in pediatric emergency units and those with more experience were more knowledgeable. However, knowledge alone is not sufficient; emotional, social, and structural factors also influence reporting behavior. This is important for nurses to take an active role in the prevention of child abuse and neglect.