Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarı konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of the knowledge, attitudes and behaviors of healthcare workers regarding child neglect and abuse at Basaksehir Cam and Sakura City Hospital
- Tez No: 870063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA, DR. SİBEL BAKTIR ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Çocuk istismarı ve ihmali çocuğun sağlığı, güvenliği ve genel gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bunun önlenmesi, çocukların sağlıklı, mutlu ve güvenli bir şekilde büyümelerini sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bu konuda sağlık çalışanlarına önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu tez çalışması ile sağlık çalışanlarının çocuk istismarı ve ihmali olguları ile karşılaşma durumları, bilgi düzeyleri, yaklaşımları ve bunları etkileyen faktörlerin incelenerek eğitim gereksinimlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız tanımlayıcı, kesitsel ve anket çalışması olup 1 Aralık 2023- 31 Ocak 2024 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde aktif çalışmakta olan, çocuk hasta gören ve dahil edilme kriterlerini karşılayan hekim ve hemşirelerden oluşan toplam 304 sağlık çalışanı ile yapılmıştır. Sağlık çalışanlarına sosyodemografik veri formu ve“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek”i ve“Sağlık çalışanlarının Çocuk İstismarını Raporlamaya Karşı Tutumlarını Belirleme Ölçeği”ni de içeren 113 soruluk bir anket yüz yüze uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Child abuse and neglect have detrimental effects on a child's health, safety, and overall development. Preventing this is critical to ensuring children grow up healthy, happy, and safe. Healthcare professionals have significant duties and responsibilities in this regard. This thesis aims to investigate the situations, knowledge levels, and approaches of healthcare professionals regarding child abuse and neglect cases, as well as the factors influencing these aspects, to identify their educational needs. MATERIALS AND METHODS: This descriptive, cross-sectional, and survey-based study was conducted with a total of 304 healthcare professionals working actively with pediatric patients at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital from December 1, 2023, to January 31, 2024, who met the inclusion criteria. A face-to-face survey consisting of a sociodemographic data form, the“Scale for the Identification of Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect,”and the“Scale for Determining Healthcare Professionals' Attitudes Towards Reporting Child Abuse”was administered.