Çocuk servisleri ve acil serviste çalışan hemşirelerin çocuk istismarı ve ihmaline ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyleri
Nurse working in child services and emergency departmentsknowledge and awareness regarding child abuse and negligencelevels
  1. Tez No: 766692
  2. Yazar: ÖMER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, çocuk ihmal ve istismarına yönelik hemşirelerin bilgi ve farkındalık düzeylerini belirlemek amaçlı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın analizleri SPSS (IBM Corp. Released 2015. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 23.0. Armonk, NY: IBM Corp.) programında yapılmış olup, istatistiksel karşılaştırmalarda tip I hata oranı %5 olarak kabul edilmiştir.Çalışmada“Hemşirelerin Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerini Tanımlama Konusunda Bilgi Düzeyine İlişkin Ölçek”puanları hesaplanmış ve puanların normal dağılıma uygunluğunun belirlemesi için basıklık ve çarpıklık katsayıları incelenmiştir. Araştırmanın bulguları hemşirelerin %25,5 daha önce çocuk istismarı ve ihmali üzerine eğitim aldığını göstermiştir. bulgular hemşirelerin %34,9'unun şüpheli durumlarla karşılaştığını, %76,9'unun karşılaştığı şüpheli durumu yetkililere bildirdiğini göstermiştir. Hemşirelerin İstismarın Çocuk Üzerindeki Fiziksel Belirtileri puan ortalaması 75; İhmal Belirtileri puanı 58,06; İstismarın Çocuk Üzerindeki Davranışsal Belirtileri puanı 28; İstismar ve İhmale Yatkın Ebeveyn Özellikleri puanı 45; İstismar ve İhmale Yatkın Çocukların Özellikleri puanı 16 ve Çocuk İstismarı ve İhmalinde Ailesel Özellikler puanı 30,77'dir. Ölçek ve alt değerlerinin; çocuk istismarı ve ihmali konusunda eğitim almış olma durumu, karşılaştığı çocuk istismarı ve ihmali vakalarının yoğunlukta olduğu cinsiyet türü, çalıştığı kurumda çocuk istismar ve ihmaline yönelik talimat ya da prosedür olma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Diğer taraftan, ölçeğin bazı alt boyutları düzeylerinin cinsiyete, medeni duruma, çocuk sahibi olmaya ve çocuk istismarı ve ihmali konusunda yapılacak bir eğitime katılmayı isteme durumuna, iş yaşamında çocuk istismarı ile ilgili şüpheli bir durumla karşılaşmaya ve iş yaşamında çocuk istismarı ile ilgili şüpheli durumu ihbar etme durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the level of knowledge and awareness of nurses about child neglect and abuse. Analysis of the study SPSS (IBM Corp. Released 2015. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 23.0. Armonk, NY: IBM Corp.).In the study, the scores of the“Scale Regarding the Level of Knowledge of Nurses in Identifying the Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect”were calculated and the kurtosis and skewness coefficients were examined in order to determine the conformity of the scores to the normal distribution. The findings of the study showed that 25.5% of the nurses had previously received training on child abuse and neglect. The findings showed that 34.9% of the nurses encountered suspicious situations, and 76.9% of them reported the suspicious situation to the authorities. The mean score of the nurses participating in the study on Physical Symptoms of Abuse on the Child was 75; Signs of Neglect score 58,06; Behavioral Symptoms of Abuse on the Child score of 28; Abusive and Neglected Parent Characteristics score of 45; Characteristics of Children Prone to Abuse and Neglect score is 16 and Familial Characteristics in Child Abuse and Neglect score is 30,77. Scale and lower values; It has been determined that there is no statistically significant difference according to the status of being educated on child abuse and neglect, the gender type where the cases of child abuse and neglect are intense, and whether there is an instruction or procedure for child abuse and neglect in the institution where he/she works. On the other hand, some sub-dimensions of the scale are related to gender, marital status, having a child and wanting to participate in a training on child abuse and neglect, encountering a suspicious situation related to child abuse in business life and reporting a suspicious situation related to child abuse in business life. was found to differ significantly according to the condition.